Antalya yöresi doğal sedir (Cedrus libani A. Rich.) meşcerelerinin çap dağılımının Johnson's sb dağılımı kullanılarak modellenmesi
Modeling the diameter distributions of natural taurus cedar stands (Cedrus libani A. Rich.) using Johnson's sb distribution in Antalya region
  1. Tez No: 517668
  2. Yazar: BURAK BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Amenajmanı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sedir (Cedrus libani A. Rich.) ekonomik ve ekolojik açıdan en önemli asli ağaç türlerimizden birisidir. Doğal sedir ormanlarının bugün ve geleceğe dönük yönetim ve planlanması ile ilgili stratejilerinin geliştirilmesinde, bu ormanlarının büyüme ve hasılatına ilişkin bilgiler son derece önemlidir. Büyüme ve hasılat tahminlerinde kullanılan yöntemler üç grupta toplanmaktadır: tam meşcere modelleri, çap sınıfı modelleri ve tek ağaç modelleri. Çap dağılım modelleri, çap sınıfı modellerindendir. Çap dağılımı modelleri, yatay meşcere yapısı hakkında ve birim alandaki hacim, göğüs yüzeyi ve ağaç sayısı gibi her çap sınıfı için bilgilerin elde edilmesine yardımcı olur. Bu bilgiler, meşcereden elde edilecek odun ürününün farklı endüstriyel alanlardaki kullanım yerinin ve bu ürünlerden elde edilmesi muhtemel parasal hasılatın ortaya konmasında önemlidir. Bu çalışmada, Antalya Yöresi doğal sedir meşcerelerinin çap dağılımının ortaya konması amaçlanmıştır. Çap dağılımını tanımlamak için, Log-normal, Exponential, Gama, Beta, Weibull ve Johnson's SB gibi birçok farklı olasılık yoğunluk fonksiyonu kullanılmıştır. Johnson's SB fonksiyonu, ormancılık araştırmalarında teorik dağılımlara benzemedeki esnekliği nedeniyle en çok kullanılan dağılımlardan birisidir. Birçok çalışma, çap dağılımın doğru tanımlanması için Johnson's SB dağılımın kullanımını desteklemiştir. Bu çalışmada da, Johnson's SB dağılım fonksiyonu kullanılmıştır. Bu amaçla, Antalya Yöresi doğal sedir meşcerelerinde, 109 adet örnek alan ölçülmüştür. Parametre tahmini için, 3 parametreli çözüm yöntemi kullanılmıştır. Yapılan çap tahminleri ile gözlemlenen çap tahminleri arasındaki fark, hata indeksi ve Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Johnson's SB dağılımı ve parametre tahmini için yüzdelik moment metodunu esas alan parametre çözüm yöntemi kullanılarak Antalya Yöresi doğal sedir meşcerelerinin çap dağılımının gerçeğe yakın şekilde ortaya konabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Taurus cedar (Cedrus libani A. Rich.) forests are economically and ecologically one of the most important forests in Turkey. In this context, knowing the state and limitations of growth and yield of Cedar forests is necessary and important for improving future management and planning strategies. The approaches commonly used in growth and yield modeling can be classified into thre board catagories: whole-stand models, size-class models, and individual tree models. Diameter distribution models are size-class models that provide information for data about horizontal stand structure and each diameter class: number of trees, basal area, and volume per unit area. These predictions is used to predict volume yield and to forecast the range of products. In this study, diameter distribution models were developed for natural cedar stands in Antalya Region. Diameter distribution is usually characterized by estimating the parameters of some theoretical distributions. Many different probability density functions such as Log-normal, Exponential, Gamma, Beta, Weibull, and Johnson's SB have been used to describe diameter distributions. Johnson's SB function are among the most commonly used in forest research because of their flexibility in mimicking the emprical distributions. Many studies support the use of Johnson's SB distribution to accurately descirbe diameter disributions. In this study, Johnson's SB distribution was used for modeling diameter disrtributions of natural cedar stands. For this aim, 109 sample plots measured from natural distribution areas of natural cedar stands. The obtained results from observed and predicted diameter distributions of sample plots were compared using Error index and Kolmogorov-Smirnov Test. The results show good performance of 3-parameters estimation method. The major advantage of 3-parameter recovery method relies on the reduced level of input information required.