Adıyaman Eğriçay'ının bentik diyatomeleri ve bazı limnolojik parametrelerinin araştırılması
The investigation of benthic diatoms and some limnolojical parameters of Eğriçay in Adıyaman
- Tez No: 517672
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL RIDVAN SIVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Adıyaman Eğriçay'ının bentik diyatomeleri ve limlonolojik parametreleri Mayıs 2014 ile Nisan 2015 tarihleri arasında araştırılmıştır. Araştırmada, belirlenen dört istasyondan aylık periyotlarda epilitik ve epipelik örnekler incelenmiştir. Eğriçay diyatome florasında toplam 32 genusa ait 106 takson tespit edilmiştir. Tüm floralarda genel olarak Cymbella, Nitzschia, Gomphonema ve Navicula genusları baskın genuslar olarak bulunmuştur. Akarsuya ait sıcaklık, pH, çözünmüş oksijen, iletkenlik, toplam çözünmüş katı madde, tuzluluk, amonyum azotu, amonyak azotu, klorür ve turbidite değerlerine bakılmıştır. Genel olarak diyatome floralarının tümünde mevsimsel değişimde genellikle populasyon yoğunluğu bahar sonu ve yaz başında artmış, yaz ve kış sonlarında ise azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Benthic diatoms and limnological parameters of Adıyaman Eğriçay were investigated between May 2014 and April 2015. In the study, epilithic and epipelic samples were examined at per month from choosen four station. A total of 106 taxa belonging to 32 genera were identified in Egriçay diatom flora. Generally, Cymbella, Nitzschia, Gomphonema and Navicula were found the most dominant genera in all flora. The temperature, pH, dissolved oxygen, conductivity, total solids, salinity, ammonium nitrogen, ammonia nitrogen, chloride and turbidity values of the stream were examined. Generally, seasonal changes all of the diatom floras have increased in the last spring and early summer and decreased in the last winter and last summer.