Yenidoğanlarda topuk kanı alma sırasında oluşan ağrı düzeyine emzirme ve cenin pozisyonunun etkisi
Effects of breastfeeding and facilitated tucking positioning on pain that occurs during hell-stick in newborns
- Tez No: 517713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT AKGÜN KOSTAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma term yenidoğanlarda topuktan kan alma işlemi sırasında oluşan ağrı düzeyine emzirme ve cenin pozisyonu yöntemlerinin etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü olarak yapıldı. Araştırma verileri 01.03.2017-31.05.2017 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde doğan 105 yenidoğandan elde edildi. Araştırmanın verileri“Veri Toplama Formu”,“Yenidoğan Bebek Ağrı Skalası (NIPS)”ve“Uygulama Kayıt Formu”ile toplandı. Verilerin analizinde frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, yüzdelik, Kolmogorov Smirnov, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi ve Spearman's korelasyon katsayıları kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This randomized and controlled trial was performed to determine the effects of breastfeeding and facilitated tucking positioning on pain during obtaining heel stick from term newborns (gestational age 37-42 weeks). Research data were obtained from 105 term newborns who were born in Istanbul University Istanbul Medical Faculty between 01.03.2017 and 31.05.2017. The data of the study were collected by“Data Collection Form”,“Newborn Infant Pain Scale (NIPS)”and“Application Registration Form”. To analyse the data, frequency, arithmetic mean, standard deviation, percentage, the Kolmogorov Smirnov test, the Mann-Whitney U test, the Kruskal-Wallis test and the Spearman's Correlation Coefficient were used. The breastfeeding, the facilitated tucking positioning, and the control groups had no pain (0.00±0.000) before the procedure.