Yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki bebeklere uygulanan kanguru bakımının, bebeklerin ağrı düzeyine etkisi
Impacts of kangaroo care which is applied to the infants in neonatal intensive care unit on the infants pain levels
- Tez No: 386600
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENAY ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
- Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine (YYBÜ) yatırılan zamanından önce doğan bebeklere uygulanan kanguru bakımının (KB), topuktan kan alımı sırasında oluşan ağrıyı azaltma üzerine etkisini incelemek amacıyla deneysel olarak yapıldı. Haziran 2012–Kasım 2012 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi (ÇÜTF) Balcalı Araştırma ve Uygulama Hastanesi YYBÜ'nde yatan, zamanından önce doğan yenidoğan ve anneleri, araştırma evrenini, oluşturdu. Bu tarihlerde yatan, vaka seçim kriterlerine uyan toplam 45 zamanından önce doğan bebek ve annesi örneklemi oluşturdu. Bu bebekler deney (sayı: 21) ve kontrol (sayı: 24) gruplarına gelişigüzel biçimde atandı. Verilerin toplanmasında; anket formu, video kamera, monitör ve kan alma işleminde bebeğin davranışsal ve fizyolojik yanıtlarını değerlendirmek amacıyla Prematüre Bebek Ağrı Profili (PIPP) kullanıldı. Veriler Statistical Package for Social Sciences 18.0 (SPSS) paket programı kullanılarak değerlendirildi. Kategorik ölçümler sayı ve yüzde olarak, sayısal ölçümlerse ortalama ve standart sapma olarak özetlendi. Verilerin değerlendirilmesinde Ki kare, Mann Whitney U ve T testi kullanıldı. Yenidoğanlar 32-36 hafta arası doğumlu, kontrol grubundaki yenidoğanların %58'i deney grubundaki yenidoğanların %67'si kız bebek olup, kontrol ve deney grubunun tanıtıcı özellikleri karşılaştırıldığında her iki grupta istatistiksel olarak benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
This study is experimentally planned to analyze the impacts of kangaroo care (KC) which is applied to the premature infants stayed in Neonatal Intensive Care Unit (NICU) on reducing the pain occurred while drawing blood from the toe. The population were the premature neonatals and their mothers stayed in Neonatal Intensive Care Unit of Cukurova University The Faculty of Medicine (ÇÜTF) Balcalı Research and Application Hospital between June 2012–November 2012. The study is done on totally 45 premature infants who stayed anytime between and complied with the case selection criteria. These infants were casually appointed to experimental (n:21) and control groups (n:24). The Premature Infant Pain Profile (PIPP) was utilized oncollecting data on the purpose of assessing behavioural and physiological responses of the infant in the process of survey, video camera, monitor and phlebotomization. The package of Statiatical Package for Social Sciences 18.0 (SPSS) was utilized on the statistical analysis of the data. Categorical measurements were summarized numerically and by percentage; numerical measurements were summarized averagely and by standard deviation. Chi square, Mann Whitney U and T tests were utilized on assessing the data. Most of the studied neonatals were between 32-36 weeks born; %58 of the neonatals in the control group and %67 of the neonatals in the experimental group were girls and both groups were found similar when introductory features of the experimental and control groups were compared.