Romatoid artritli hastalarda el fonksiyonları ile el bileği propriosepsiyonu arasındaki ilişki
The relationship between hand functions and wrist proprioception in rheumatoid arthritis patients
  1. Tez No: 517718
  2. Yazar: HİLAL ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN TAŞTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmanın amacı, romatoid artrit hastalarında el bileği propriosepsiyonunu değerlendirmek ve el bileği propriosepsiyonunu ile el fonksiyonları arasındaki ilişkiyi incelemekti. Çalışmaya; Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Polikliniği'nde takipleri yapılan, 2010 Amerikan Romatoloji Koleji/Avrupa Romatizma Birliği tanı kriterlerine göre romatoid artrit tanısı almış, remisyonda ya da düşük düzey hastalık aktivite seviyesine sahip 40 romatoid artrit hastası dahil edildi. Kontrol grubuna ise herhangi bir romatizmal hastalığı ve üst ekstremitesinde kas iskelet sistemi problemi olmayan 40 yetişkin dahil edildi. Katılımcıların demografik verileri kaydedildi. El bileği eklem hareket açıklığı gonyometre ile, kavrama kuvveti Jamar hidrolik el dinamometresi ile ölçüldü. El bileği propriosepsiyonu, eklem pozisyon hissinin ölçülmesi ile değerlendirildi. Eklem pozisyon hissi, önceden belirlenmiş hedef açıyı aktif olarak tekrarlayabilme yetisi ile ölçüldü. Katılımcıların el fonksiyonları Duruöz El İndeksi ile, fonksiyonel durumu Sağlık Değerlendirme Anketi ile, yaşam kalitesi Kısa Form-36 Sağlık Değerlendirme Anketi ile depresyon düzeyleri Beck Depresyon Ölçeği ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate the wrist proprioception and examine the relationship between wrist proprioception and hand functions in rheumatoid arthritis patients. 40 patients with rheumatoid arthritis, with remission or low levels of disease activity, who fulfilled the 2010 American College of Rheumatology/The European League Against Rheumatism classification criteria were participated in the study from Trakya University Physical Medicine and Rehabilitation Department. 40 adults with no rheumatic disease and no musculoskeletal problems in the upper extremity were included in the control group. Demographic data of the participant were recorded. Wrist range of motion was measured with goniometer, grip strength was measured with Jamar hydraulic hand dynamometer. The wrist proprioception was evaluated by measuring the joint position sense. The joint position sense was measured by the ability to actively repeat the predetermined target angle. Patients hand functions were evaluated with Duruöz Hand Index, functional status were measured with Health Assessment Questionnaire, quality of life was measured with Short Form-36 Health Assessment Questionnaire, depression levels were evaluated with Beck Depression Scale. Rheumatoid arthritis effect wrist proprioception negatively.