Yazılım geliştirme taleplerinin metin madenciliği ile sınıflandırılması ve önceliklendirilmesi
Classification and prioritization of software development demands with text mining
  1. Tez No: 517728
  2. Yazar: MURAT CAN TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Kurumsal şirketlerde, yazılımlardaki hatalar ve değişiklik talepleri genellikle bir talep yönetim sistemi üzerinden BT birimine iletilir. Bu sistemde yer alan öncelik ve aciliyet bilgisi BT birimi için kritik öneme sahiptir. Ancak, talebi giren kişilerin inisiyatifine bırakılan öncelik kararı her zaman gerçekçi olmamaktadır. Örneğin, kritik olmayan ve düşük öncelikli bir değişiklik talebi yüksek öncelikli olarak girilebilmekte, bu da hatalı planlama ve müşteri memnuniyetsizliği ile sonuçlanabilmektedir. Bu çalışmada, iç müşteri talepleri metin madenciliği yöntemleriyle sınıflandırılarak taleplerin önem derecesi tahmin edilmeye çalışılmıştır. Sistemin eğitimi ve testi için kurumsal bir şirketin talep yönetim sisteminden alınan kayıtlar kullanılmıştır. Ham metin formundaki talep verisi üzerinde temizlik ve ön işleme işlemlerinin ardından, doküman-terim matrisinin oluşturulmasında TFIDF ağırlıklandırma yönteminden yararlanılmıştır. Elde edilen veri seti üzerinde çeşitli sınıflandırma algoritmaları test edilmiş ve en yüksek başarıma %74,5 F-Skoru değeri ile Rasgele Orman algoritmasıyla ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In corporations, issues encountered in software and change demands are forwarded to the IT unit via a demand management system. The priority and severity information in this system has critical importance to the IT unit. However, the priority decision that is left to the individuals who create the demand records may not always be realistic. For instance, a non-critical and low-priority demand may be created with the highest priority, and this may lead to faulty planning and eventually to customer dissatisfaction. In this work, internal customer demands were classified using text mining techniques and their priorities were predicted. The system was trained and tested with the records extracted from the demand management system of a corporation. After cleaning and preprocessing the raw textual demand data, TFIDF weighting scheme was used when creating the document-term matrix. Several classification algorithms were tested on the data set obtained, and the highest performance was achieved by Random Forest algorithm with 74.5% F-Score.