Edirne bandosunda vestibüler fonksiyonlar ve dengenin değerlendirilmesi
Evaluation of vestibular functions and balance in edirne band musicians
  1. Tez No: 517740
  2. Yazar: HALİT SELÇUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ ÖZDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kronik olarak yüksek şiddette sese kesikli ya da sürekli olarak maruz kalmak geçici ya da kalıcı işitme kayıplarına neden olmaktadır. Yüksek şiddette sese maruz kalmanın işitme sistemi üzerindeki etkileri iyi açıklanmış olsa da vestibüler sistem üzerindeki etkilerini inceleyen çalışma sayısı yetersizdir. Yapılan çalışmalarda yüksek şiddetteki seslerin periferik vestibüler sistemi etkileyebileceği ve buna bağlı olarak denge mekanizmalarında problemlere yol açabileceği ifade edilmiştir. Bu çalışmanın amacı Edirne Bandosu'nda müzisyenlik yapan bireylerde kronik olarak yüksek şiddette sese maruz kalmanın vestibüler fonksiyonlar ve denge üzerine etkilerini incelemekti. Araştırmaya deney grubu olarak Edirne Belediye Bandosu'nda en az 5 yıldır çalışan, tanısı konulmuş bir vestibüler hastalığı olmayan, servikal omurga problemi olmayan, değerlendirme sırasında herhangi bir kas-iskelet sistemi problemi olmayan 18 yaş üstü 22 birey ve kontrol grubu olarak Trakya Üniversitesi personeli olan ve deney grubu ile benzer sosyodemografik özellikler taşıyan 22 birey dahil edildi. Bireylerin demografik özellikleri ve alkol-sigara kullanımlarını sorgulamak için sosyodemografik soru formu, denge konusunda nasıl hissettiklerini sorgulamak için Aktiviteye Özgü Denge Güven Ölçeği, baş dönmesine bağlı yaşam kalitesini belirlemek amacıyla Baş Dönmesi Engellilik Envanteri uygulandı. Bireylerin statik ve dinamik dengelerini değerlendirmek için 3 boyutlu hareket analiz sistemi kullanıldı. Vestibüler sistemi değerlendirmek için Head Thrust ve Head Shake testleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
Chronic exposure to intense noise causes temporary or permanent hearing loss. The effects of exposure to intense noise on the auditory system are well explained, but the number of studies that observes the effects of noise on the vestibular system is inadequate. It has been stated that intense noise may affect the peripheral vestibular system and consequently cause problems in balance mechanisms. The aim of this study was to investigate the effects of exposure to chronic noise on vestibular functions and balance in Edirne Band musicians. Twenty-two individuals working in the Edirne Band for at least 5 years and over 18 years of age who did not have a vestibular disorder, no cervical vertebrae problem, no musculoskeletal system problems during the evaluation and a control group of 22 individuals working at Trakya University and with similar sociodemographic characteristics to the experimental group were included in the study. The socio-demographic questionnaire was used to inquire about the demographic characteristics of individuals and alcohol-cigarette use, the Activity-Specific Balance Confidence Scale to assess how they felt about the balance, and the Dizziness Handicap Inventory to determine the quality of life-related to dizziness. A 3D motion analysis system was used to assess the static and dynamic balances of the individuals. Head Thrust and Head Shake tests were performed to evaluate the vestibular system.