Customer correlated test development for heavy duty trailer truck components
Ağır vasıta çekici araç parçaları için müşteri kullanımını temsil eden test geliştirilmesi
- Tez No: 517739
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AHMET GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bir ürün piyasaya sürülmeden önce belli başlı testlerden geçirilir. Bu testlerin nasıl, hangi koşullarda ve ne kadar uzunlukta olduklarının önceden belirlenmesi gerekmektedir. Fakat ürün piyasaya sunulmadığı ve geliştirme aşamasında olduğu için ürünün müşteri tarafından kullanım koşulları, kullanım sıklığı ve ürünün nerelerde kullanılabileceği hakkında kesin bilgilere sahip olunamaz. Bu nedenle de testlerin müşteri kullanımını temsil edecek şekilde yapılması da zorlaşmaktadır. Bu çalışmada 16 vitesli ağır vasıta şanzıman, debriyaj sistemi ve motor soğutma fanı geliştirilirken müşteri kullanımını temsil edecek şekilde dinamometre veya test düzeneklerinde yapılması için dayanıklılık testi geliştirilmesi anlatılacaktır. Müşteri kullanımını temsil edebilmemiz için müşterinin nasıl kullandığını anlamamız gerekmektedir. Müşteri kullanımını anlamak için uygulanan yöntemlerden biri direk müşteriden veri toplamak, diğer bir yöntem ise test aracını test şoförünün sürdüğü koşullarda belirli özelliklere bölerek sınırlı şartlarda kullanmak ve müşteri anketleri ile birleştirmektir. Direk müşteriden veri toplamak yasal zorlukları olan, maliyetli ve uzun süren bir iştir.Aynı zamanda bu yöntemde araç sahibi müşteriyi yönetmek de oldukça zordur. Araç üzerinden veriyi belirli aralıklarla işlemek için almak gerekmektedir. Ancak müşteri test planına uyum sağlayamamaktadır. Test aracını test şoförünü sürdüğü yöntemde ise veri toplama yöntemini yönetmek daha kolay ve daha az maliyetlidir. Bu nedenle test aracını test şoförünün sürdüğü koşullarda belirli özelliklere bölerek koşturup, anket sonuçları ile birleştirip müşteri kullanımını anlamaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
Before a product is released to the market, it is passed on to certain tests. It is necessary to determine in advance how these tests are, what conditions they are, and how long they are. However, since the product does not put upon to the market and the product is in the development phase, it is hard to have precise information about the customer's usage conditions, frequency of use, and where the product can be used. For this reason, it is also difficult to make tests so as to corroborate customer usage. In this study, the development of customer correlated durability test for clutch system, cooling fan and the 16-speed heavy duty vehicle transmission will be explained. To do it we need to understand how the customer is using the vehicle. One way to understand customer usage is to collect data directly from the customer and the other method is to use and collect data from the test vehicle that runs on specified conditions and combining them with customer surveys. Direct customer data collection is a costly and lengthy process with legal challenges. For this reason, we will try to understand the use of the customer by running the test vehicle.