Türk inşaat sektöründe proje iletişim yönetiminin değerlendirilmesi
An evaluation of project communication management in turkish construction sector
- Tez No: 517751
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ MURAT GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
İnşaat projelerinde iletişim, birçok disiplini ve organizasyon seviyesini ilgilendiren, aynı zamanda farklı bakış açıları ve yorumları barındıran çok katmanlı bir olgudur. İnşaat projelerinin gittikçe karmaşıklaşan yapısı ile birlikte, çoklu paydaşlar arasında etkin iletişim kurulması ve gerekli koordinasyonun sağlanması, proje performansı açısından çok önemli bir faktör haline gelmiştir. Proje organizasyonları, katılımcıların proje süresince bir araya gelmesiyle oluşur. Her proje için oluşturulan organizasyon yapısı, o projeye özgüdür ve farklı projeler için farklı yapılarda organizasyonlar kurulur. Bu geçici organizasyonlar içerisinde; o proje için belirlenmiş yüklenici, alt yüklenici, tasarım ofisi, danışman, proje yönetim ofisi vb. çeşitli katılımcılar bulunur. Söz konusu organizasyonlar kısa süreli ve çok ortaklı yapılardır. Böylelikle, inşaat projeleri katılımcıları, her projenin kendi özelliklerine ve gerekliliklerine göre sürekli değişen ilişkiler ağı içerisinde varlıklarını sürdürürler. Uluslararası literatürde, birçok araştırmacı tarafından proje katılımcıları arasında iletişimin yetersiz olması en önemli yönrtim sorunlarından ve en yaygın proje risklerinden biri olarak görülmektedir. Bununla birlikte, bütün proje katılımcılarının her bilgiyi bilmesi imkansız ve gereksizdir. Dolayısıyla doğru katılımcılara, doğru zamanda, doğru bilgilerin, doğru biçimlerde iletilmesi, proje başarısı için ana faktördür. Proje sürecinde bilgi akışının, doğru biçimde, doğru zamanda, doğru kişiye / gruplara, doğru etki ile sağlanmasını amaçlayan; tüm proje paydaşlarının iletişim ihtiyaçlarını ve beklentilerini özetleyen ve ayrıntılandıran yönetim planları“İletişim Yönetim Planı”olarak adlandırılır. Proje katılımcılarına gerekli zamanda, gerekli ve doğru bilgilerin iletilmesi önemli ölçüde proje başlangıçlarında oluşturulacak“İletişim Yönetim Planı”ve sonrasında İletişimin yönetilmesi ve denetlenmesi ile mümkün olabilir. Bu tez çalışmasında,“Türk İnşaat Sektöründe Proje İletişim Yönetimi”konusuna odaklanılmıştır. Öncelikle, Türk İnşaat sektöründe yer alan profesyonellerin iletişim kavramı algıları ve iletişim kavramına verdikleri değer incelenmiştir. Ayrıca, Türk İnşaat Projelerinde“İletişim Yönetim Planı”kullanılıp kullanılmadığını araştırılmış, ne derece ve nasıl kullanıldığını değerlendirilmiştir. Son olarak, Türk İnşaat Sektöründe yer alan profesyoneller tarafından PMI standartlarında tanımlanan“İletişim Yönetimi Planı”ve“İletişim Yönetimi”prensiplerine duyulan ihtiyaç analiz edilmiştir. Yapılan literatür araştırması ve alan araştırmaları sonucunda, Türk İnşaat sektöründe çalışan profesyoneller tarafından“İletişim”kavramına çoğunlukla gereken değer verilirken ve proje başarısı için kritik faktörlerden biri olarak görülürken, bu konuda standart bir çalışma yapılmadığı, Türk İnşaat Projelerinde İletişim Yönetim Planı kullanılmadığı ve bu kavrama aşina olunmadığı görülmüştür. Bunun yanında, anket çalışmasında sorulan sorular neticesinde, Türk İnşaat sektöründe çalışan profesyoneller tarafından proje sürecinde İletişim Yönetimi Planına ve İletişim Yönetimine duyulan ihtiyacın açıkça görüldüğü söylenebilir. Bu çalışmanın, Türk İnşaat Sektöründe çalışan profesyonelleri, proje iletişiminin önemi konusunda bilgilendirmesi ve farkındalıklarının artırması ile proje yöneticilerine ve firma sahiplerine yol gösterici nitelikte bir çalışma olması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Communication within construction projects is a multilayer phenomenon which involves multiple disciplines and multiple organizational levels, also different perspectives and interpretations. Due to the increasing complexity of construction projects, providing effective communication and coordination through the multiple stakeholders and project participants has become a crucial factor for project success. Project organizations are established within the participants that are working together for that specific projects only, for short period of time. Within these temporary organizations; there are various participants as contractors, subcontractors, design offices, consultants, project management offices, etc. who are appointed to the projects. These organizations are short-term and multi-partnered organizations. Because of the mentioned project organization structure, many stakeholders and participants operate in frequently changing sets of relationships. According to international literature, poor communication between project participants, is seen as one of the most important project risks and managerial problems. However, it is impossible that every project participant to know all information about the project. Therefore, information flows to the correct individual / groups, at the right time, in the right format with the right effect, is the main factor of project success. Within the project process, management plans which are aiming to delivery information to the correct individual / groups, at the right time, in the right format with the right effect, also summarize and elaborate stakeholder's needs and expectations are called“Communication Management Plan”. The delivery of necessary and right information to the right audience, at the right time, in the right format can be possible with a“Communication Management Plan”which will be established at the beginnings of the projects, also management and supervision of communication according to“Communication Management Plan”afterwards. This study focused on project communication management in Turkish construction sector. Firstly, the value given to the communication by the professionals in the Turkish construction sector has been investigated and also communication perception of professionals is examined. Besides, It was researched that whether“Communication Management Plan”is used in Turkish Construction Projects and how it is used. Lastly, the needs of the“Communication Management Plan”and“Communication Management”principles defined by the PMI standards by the professionals in the Turkish Construction Sector have been analyzed. As a result of the literature survey and field researches, although it is seen that construction sector professionals generally are giving necessary value to the communication and also they are considering that communication is one of the most critical factors for the project success, it is observed that there is no any standard study about communication in the project organizations. It is also seen that“Communication Management Plan”generally is not used for the Turkish construction projects. In addition, it can be said that Turkish construction professional's need of communication management plan and communication management can be clearly seen in consequence of the questions asked in the survey. It is expected that this study will be a guide for the Project Managers, also informing the Turkish construction sector professionals about the importance of project communication and raising their awareness, as well as shed light to the future researches.