Buji ateşlemeli motorlarda ek yakıt olarak hidrojen ilavesinin vuruntuya etkisi
Effect of hydrogen as supplemental fuel in spark i̇gnition engines on knocking
  1. Tez No: 517801
  2. Yazar: MUSTAFA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDAĞLI, DOÇ. DR. AYLİN AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İnsan nüfusunun hızla artması, enerji tüketimini de arttırmakta bu durum fosil yakıtların tükenmesine neden olmakta ve bu duruma bağlı olarak da yeni enerji kaynaklarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenlerden dolayı çeşitli araştırmalar yapılmakta ve araçlarda petrol ürünlerine alternatif olabilecek kaynaklar bulunmaya çalışılmaktadır. Bu çalışma, fosil yakıtlara alternatif olabilecek hidrojen yakıtının incelenmesini ve yakıt olarak LPG kullanılan içten yanmalı bir motora hidrojenin ilave edilmesinin yakıt tüketimine katkısı, vuruntu sensörüylede ek yakıtın motor çalışmasındaki etkilerinin araştırılmasının hedeflendiği, bir yüksek lisans tez çalışmasıdır. Yapılan bu tez çalışmasında; hidrojen gazı elektroliz yöntemiyle üretilip, farklı PWM frekanslarında üretilen hidrojen miktarı ve hidrojeni üretmek için harcanan güçler incelenilmiştir. Bu sonuçlar ile doğru akım uygulanarak üretilen hidrojen miktarı ve hidrojeni üretmek için harcanan güçler grafiklerle karşılaştırılmıştır. Yakıt olarak LPG-Hidrojen kullanıldığı BMW markalı E30 nesilli altı silindirli, su soğutmalı motor hacmi 2494 cm3 , motor gücü 170Hp, çok noktadan enjeksiyonlu bir motor kullanılmıştır. Yapılan bu çalışmada farklı motor devirlerinde uygulanan LPG %20, %40 oranında kısılarak, H_2+O_2 (120 ml/dk, 180 ml/dk) ilavesi ile yakıt tüketimi, vuruntu sensörüyle de motorun kararsız çalışması incelenilmiştir.
Özet (Çeviri)
The sharp increase in the population also increases the consumption of the energy which causes the consumption of fosil fuel and related to this situation, there is a need for new energy sources. For these reasons, there are different research and alternative resources for the petrol used in cars are being investigated. This is a thesis study which aims to investigate the effects of knock sensors on the engine start, the contribution of the addition of hydrogen to an internal combustion motor which uses LPG as a fuel, and the investigation of hydrogen fuel that can be an alternative for fosil fuel. In this thesis study, the investigation was made on the forces used for the production of hydrogen, the amount of the produced hydrogen in different PWM frequencies with the method of hydrogen electrolyse. The results which are the amount of hydrogen by the implementation of direct current and exertion to produce hydrogen are compared through graphics. A multiport injection, six-cylinder, 2494 cm3 volume, water cooled, 170 Hp engine from E30 generation with LPG-Hydrogen fuel is used. At this study the fuel consumption is investigated with the addition of H2+O2 (120 ml/dk, 180 ml/dk) by reducing %20, %40 of the applied LPG at different engine speeds and the unstable work of the engine examined by knock sensor.