Sivas ili C.Ü. hastanesinde yatmakta olan hastaların servislerine kabul edilişlerindeki uygulamalarla bu uygulamalara ilişkin duygu ve beklentilerinin saptanması
Determination of the formalities in admitting the patients hospitalized at the Cumhuriyet University of Sivas to the services and their feelings and expeetations relating to these formalities
  1. Tez No: 81
  2. Yazar: FADİME KESKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİHA ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
VII- ÖZET Bu çalışma, Cumhuriyet Üniversitesi Hasta nesinde yatmakta olan hastaların, servislerine kabul edilişlerindeki uygulamalarla, bu uygulamalara ilişkin duygu ve beklentilerini belirlemek amacıyla betimleyici olarak planlanmıştır. Araştırıcı tarafından veri toplama aracı olarak geliştirilen görüşme formu, Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi Dahiliye, Genel Cerrahi, Üroloji, Ortopedi, Nöroloji-Nöroşirur ji, K.B.B., Göz, Dermatoloji, Kadın Doğum ve Jinekoloji kliniklerinde yatan 15 yaşın üstünde 200 hastaya yöneltilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, Kolmogorov-Smirnov ve Ki-kare önemlilik testleri kullanılmıştır. Değerlendirme sonuçlarına göre; hasta kabul uygulamalarının, hastayı duygusal yönden etkilediği, servise kabul uygulamalarının yetersiz olduğu, hasta kabul sürecinde hemşirelerin etkin rol almadıkları, hastaların hastaneye ilişkin yoğun beklentilerinin olduğu (Hastane ve servis temizliği, malzemelerin hasta gereksinimlerini karşılayabilmesi gibi) görülmüştür.73 Bu nedenle, hastaların servise bir görevli tarafından getirilmesi, hemşirelerin hastayı duygu- sal, fiziksel, sosyal yönü ve çevresi ile bir bütün olarak ele almasının sağlanması, hastaların gereksinimlerinin yeterli karşılanmasının sağlanması, hemşirelerin hasta kabule ilişkin bilgi düzeylerini ve uygulamalarını belirlemek amacıyla daha ileri bir araştırma planlanması ve bu konudaki hastane politikasının yeniden gözden geçirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETERMINATION OP THE FORMALITIES IN ADMITTING THE PATIENTS HOSPITALIZED AT THE CUMHURİYET UNIVERSITY OP SIVAS TO THE SERVICES AND THEIR PEELINGS AND EXPECTATIONS RELATING TO THESE FORMALITIES This work has“been made on. patients hospi talized in various clinics of the Cumhuriyet Univer sity with a view to determining the formalities during their admittance and the patients' feelings and expectations. The inquiry form prepared by the researcher to collect data from patients over 15 years of age at the Medical, General Surgical, Urology, Orthope dics, Neuroloji, Ear-Nose-Throat, ophthalmotology, Dermatology, Obstetrics and Gynecology services of the Cumhuriyet University Hospital was directed to 200 hundred hospitalized patients. According to the results obtained by using percentage, Kolmogorov-Smirnov and chi-square signi ficance tests in evaluating the data, it was observed that the patient admittance formalities affected the75 patients' feelings, the admittance to the services should be improved, the nurses had great expectations from the hospital (cleanlieness of the hospital and services and improved room facilities). As a result, it has ”been recommended that the patients should be hospitalized by responsible hos pital staff, the nurses should be trained to take care of the patients bearing in mind their physiologic, emotional ve social conditions and environmental back- graunds and see to the daily hospital needs of the patients in adapting themselves to the care to be gi ven. It has also been advised that further investiga tions should be made to improve the knowledge and know-how of the nurses in admitting patients following a reconsideration of the hospital policy and management.