Coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak golf sahaları için yer seçimi; Bodrum Yarımadası örneği
Determining areas for golf course by using geographic information system, case study in Bodrum Peninsula
- Tez No: 517954
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KAMİL ÖRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden birisi olan Bodrum Yarımadası golf turizmi açısından potansiyeli yüksek alanlardan biridir. Golf sporu çevreye dayalı bir spordur ve doğal kaynakları kullanır. Özellikle golf sahalarının hatalı yer seçimi, ekolojik yönden hassas ekosistemlere zarar vermekte ve işletim aşamasında önemli çevre sorunlarına neden olabilmektedirler. Çalışmanın amacı; Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden birisi olan Bodrum yarımadasında çoklu kriter analiz yöntemleri ve CBS yazılımları kullanılarak potansiyel golf sahası tesis edilebilecek alanları belirlemektir. Bu yöntemde kullanılan hiyerarşinin kurulması, ikili karşılaştırmalar, tutarlılık oranı hesaplanması ve sentez adımları sırasıyla ele alınmış, ölçütlerin alacağı ağırlıklar hesaplanmıştır. Kurumlardan alınan bilgiler sayısal ortama aktarılmış ArcGIS 10.2 de analiz ve sentezi yapılarak uygunluk haritaları elde edilmiştir. Araştırma sonucunda Bodrum yarımadasında golf sahası yapımına en uygun alan Mumcular, Çiftlikköy ve Kızılağaç çevresinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bodrum Peninsula potential for golf tourism, which is one of Turkey's most important tourism centers is one of the highest areas. Golf sports use a sprout based on environment and natural resources. Inaccurate site selection, especially by golfers, can damage sensitive ecosystems from the ecological point of view and cause significant environmental problems during operation. Purpose of the study; One of the most important tourism centers in Turkey's Bodrum Peninsula, multi-criteria analysis methods to identify areas that could be potential golf course and facilities using GIS software. In this method, the hierarchy used, binary comparisons, consistency ratio calculation and synthesis steps are taken in turn, weights are calculated. The information obtained from the institutions was transferred to digital medium and the compatibility maps were obtained by analyzing and synthesizing in ArcGIS 10.2 from GIS software. As a result of the research, the most suitable area for the construction of a golf course in the Bodrum peninsula was obtained in Mumcular, Çiftlikköy and Kızılağaç.