Nakşi Ali Akkirmani Aynu'l Hayat(Tenkidli metin-inceleme)
- Tez No: 51799
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEVAT YERDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 439
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ Nakşi Ali Akkirmani Aynöl Hayat (Tenkidli Metin-înceleme) Suat UMAGAN Danışman: Yrd.Doç.Dr. Cevat YERDELEN 1996, Sayfa: Jüri: Yrd.Doç.Dr. Cevat YERDELEN Manzume-i Aynu'l Hayat Nakşi Ali Akkirmani (o. 16f^) nin tasavvufi manzum bir mesnevisidir. Eserin beşi Süleymaniye Kütüphanesi, biri Atatürk Üniversitesi Kütüphanesinde olmak üzere altı nüshasını bulabildik. Atatürk Üniversitesindeki nüshası esas olmak olmak üzere üç nüshayı incelemeye tabi tuttuk. Fars Edebiyatında şeyhlerin kerametlerinin müridler tarafından anlatıldığı eserlere Aynu'l hayat denir. Fakat incelediğimiz bu eserde şair, kendi kerametlerini yine kendisi anlatmıştır, bu yüzden rumuzlu ifadeler kullanmış, tasavvufi terimleri bile kendi manalarında kullanmaktan çekinmiştir. Bu yüzden eser ağırlaşmış, şairin vermek istediği mesaj adeta kapalı kalmıştır. Şair bazı kerametleri hikaye şeklinde anlatmış, ayet ve hadislerden yararlanmıştır. Eserde verilmek istenen fikirler tam anlaşılabilse Tasavvuf edebiyatmın iç dünyası daha iyi anlaşılabilir. Fakat bu da biraz zor olsa gerek. Girişte Aynu'l Hayatın geniş bir özeti verildi. Sonra tasavvufi terimler, ayet hadis iktibasları, şairin hikmetli sözler ve zamanımıza göre arkaik olabilecek kelimeler, sırayla incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis Nakşi Ali Akkirmani Aynül Hayat (EDITION CRITICAL STUDY) Suat UMAGAN Advisor: Assitant Prof.Dr. Cevat YERDELEN 1996, Page: Jury: Assitant Prof.Dr. Cevat YERDELEN Manzume-i Aynu'l Hayat is a mystical rhymic couplet of Nakşi Ali Akkirmani ve were able to find out only six versions of the work; Five in Süleymaniye Library, one is in Atatürk University Library we studied on three versions, taking the one in Atatürk University Library as the basic book. In persion literature, the works conta inings the expressio of the abilities of sheiks by their follawers are called Aynu'l Hayat. But in the work that we studied the poet himself told obout his abilities. For this reason, he used sybolik expresions, and even avoided using myi tical term That's why the way of exression become more difficult and the message happened to be a kind of secreen The poet expressed some abilities in story type and utuluzad the verser of koran and the sayings of prophet Muhammed. If the massage of the work is understood in detail, mystical literature can be understood more cleark. But it must be difficult to understand this work. In“întroduction”acdetuiled information is given about Aynu'l Hayat. Then we studied the mystical terms, the versec of koran on the sayings of prophet Muhammed wise sentences of the poet, and words that can be defined as archaic.