Şizofrenide negatif belirtilerin anne çocukluk çağı travma yaşantısı ve bağlanma stiliyle ilişkisi
Relationship between traumatic experiences and attachment styles of parents and negative symptoms of patients with schizophrenia
- Tez No: 517993
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİZ ÖZGEN HERGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada şizofreni hastalarının annelerinde var olan travma öyküsü ve annelerin bağlanma özelliklerinin şizofreninin negatif belirtileriyle ilişkisinin ne yönde ve hangi seviyede olduğunu belirlemek amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmaya şizofreni tanılı Zeytinburnu Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde takipli 101 hasta ve ebeveynleri dâhil edilmiştir. Hasta ve ebeveynlerine eğitim durumları, yaşları, meslekler, gelir düzeyler, kişisel ve hastalıkla ilgili bilgilerin içeren Sosyodemografik Veri Formu uygulanmış, bağlanma stillerini değerlendirmek için İlişkiler Ölçeği Anketi (RSQ), çocukluk çağındaki travmatik yaşantılarını ölçmek için Çocukluk Çağı Travmalar Ölçeği verilmiştir. Daha sonra araştırmacı tarafından, hasta grubuna, negatif belirtileri değerlendirmek amacıyla negatif belirtiler ölçeği uygulanmıştır ve UKU Yan Etki Ölçeği, PANSS ve Calgary Depresyon ölçeği ile depresyon, ilaçlar ve akut alevlenmeden kaynaklanabilecek negatif belirtiler dışlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This was aimed to point out the direction and level of relationship between negative symptoms of patients with schizophrenia and traumatic experiences and attachment styles of their parents. Method: This has included 101 schizophrenia patients who have followed up in Zeytinburnu Community Mental Health Center and their parents. Sociodemographical form which includes age, education levels, occupation, income levels and medical records was applied firstly. Relationship Styles Questionnairre and Childhood Traumatic Experiences Questionnaire were applied to both patients and parents. To clearify negative symptoms Negative Symptoms Scale, for exclusion criterion PANSS, UKU Side Effects Scale and Calgary Depression Scale were applied.