Sürat koşularında oluşan yatay-dikey kuvvet ve sıçrama parametrelerinin adım uzunluğu ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of relationships between horizontal-vertical force during speed running on a non-motorized treadmill and jumping parameters and stride length in athletes
  1. Tez No: 518063
  2. Yazar: ERTAY SEYREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERGÜN MERİÇ BİNGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Performans ve Kondisyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı motorize olmayan koşu bandında yapılan sürat koşularında oluşan yatay-dikey kuvvet ve sıçrama parametrelerinin adım uzunluğu ile ilişkisinin incelenmesidir. Yöntem: Çalışmaya atletizmde sprint branşında yarışan 17 erkek sporcu (yaş: 18.47 ± 1.86 yıl, boy uzunluğu: 178.4±6.5 cm, vücut ağırlığı: 68.68±7.06 kg) gönüllü katılmıştır. Antropometrik ölçümlerden sonra katılımcılara sıçrama testleri olarak baskın bacak (BB), baskın olmayan bacak (BOB)'la durarak 10 adım atlama testi, 10 adım kanguru testi ve sürat testi olarak motorsuz koşu bandında 100 metre sprint testi uygulanmıştır. Durarak 10 adım atlama, 10 adım kanguru testlerinde sıçrama parametresi olarak atlanılan en uzak mesafeler dikkate alınmıştır. 100 metre sprint testinde sürat parametrelerinden sprint derecesi, hızı, adım sayısı (AS), adım uzunluğu (AU), adım frekansı (AF), yatay kuvvet (YK) ve dikey kuvvet (DK) değerlendirmeye alınmıştır. Sıçrama ve sürat testi için katılımcılar 2 deneme yapmış ve sergilenen en iyi performans mesafesi değerlendirmeye alınmıştır. YK, DK ve sıçrama parametreleriyle AU ve AF parametreleri arasındaki ilişkisi SPSS 20 programında Pearson ve Spearman seçeneği seçilerek korelasyon testi analiziyle incelenmiştir. Anlamlılık düzeyi 0.05 alınmıştır. Bulgular: BBYK parametresiyle BBAU parametresi arasında istatistiksel olarak pozitif anlamlı ilişki (r = 0.58; p0.01). Sonuç: Baskın bacak ile zemine uygulanan kuvvetin yüksek olması yatay kuvvet değerinin artmasına bunun da baskın bacak ile ileri yönde hareketle adım uzunluğunun artmasına etkisi olmuştur. Baskın olmayan bacak ile yere uygulanan kuvvetin düşük olması adım uzunluğuna pozitif etkiyi azaltmıştır. Dikey kuvvet ile adım uzunluğu arasında ilişki bulunmamasının nedeni motorsuz koşu bandındaki 100 metre koşu zamanının pistteki derecelere göre artmasının sporcularda yorgunluğu arttırması ve dolayısı ile kuvvet aktarımını olumsuz etkilemesi olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to investigate the relationship between horizontal-vertical force during speed running on the non-motorized treadmill and jumping parameters and stride length in athletes. Methods: Volunteered 17 male sprinters voluntarily (age: 18.47±1.86 year, body height: 178.4±6.5 cm, body weight: 68.68±7.06 kg) participated in this study. Anthropometric measurements of each participant were made. Participants took part in standing 10-step jump test with dominant leg (DL) and non-dominant leg (NDL) and 10-step bouncing test 100 meter sprint was tested on a non-motorized treadmill. The longest jumping distances in the standing 10-step jump and 10-step bouncing tests as jumping parameters were taken into consideration. Sprint time, velocity, step number (SN), step length (SL), step frequency (SF), horizontal force (HF) and vertical force (VF) parameters of 100m sprint test were evaluated. Two trials for each test were given to participants and the better performance of these two trials for each test was evaluated for statistical analysis. The relationships between the parameters HF, VF, and jump and the parameters SL and SF were analyzed by Pearson correlation analysis. Significance level was 0.05.