Uzay vektör modülasyonu ile kontrol edilen bir invertörün sürdüğü asenkron motor tahrikinin modellenmesi ve simülasyonu
Modeling and simulation of an asynchronous motor drive for the traction of an control electric vehcle fed by an inverter controlled using svpwm
- Tez No: 518065
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SALİH TACİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Fransa'da ve Almanya'da sırasıyla 2015'te ve 2017'de iklim değişikliklerinde konusunda imzalanan protokollerle uluslararası toplumun fosil enerjilerden yeşil enerjilere geçiş iradesini gösternektedir. Elektrikli taşıtların gelişimi fosil yakıtların kullanımının azaltılmasında çok önemli bir rol oynar, fosil yakıtlar, sera etkisinin alarm verici düzeyde artmasına yol açarak ozon tabakası üzerinde kötü bir etki yaratırlar. Elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren elektrikli makineleri elektrikli taşıtlar için temel teknolojilerden birini oluştururular. Kontrol kolaylığı sebebiyle, doğru akımla çalışan motorlar elektrikli taşıtların çalışması için en çok kullanılan motordur. Güç Elektronigi bileşenlerinin gelişimiyle birlikte, özellikle alternatif akım motorları, sabit mıknatıslı motorlar ve sincap kafesli motorlar elektrikli taşıtların çalışmasında gittikçe daha fazla kullanılan motorlar olmuşlardır. Zira güç elektroniği bileşenleri kullanan alternatif akımlı kontrol teknikleri çok fazla sayıdadır, bunların arasında son yıllarda popüler olan Darbe Genlik Modülasyonu yer alır. Vektörel tipte darbe genişlik modülasyonu harmonik filtrelenme kolaylığı, temel çıkış miktarlarını değiştirme yeteneği ve aynı doğru gerilim kaynağının birçok eviriciyi ve asenkron motorlar beslenmesi sebebiyle yaygın olarak kullanılmaktadır. İndüksiyon motorun dinamik ve geçici davranışını simüle etmek ve öngörmek için bu araştırmada üç fazlı bir indüksiyon motoru, doğru gerilim kaynağı ve darbe genişlik modulasyonu vektör kontrol tekniği ile kontrol edilen bir evirici kullanılmıştır. Tasarlanan bu sistem asenkron motor kullanılan elektrikli bir taşıtta uygulanacaktır. Daha sonra bu motoru dinamik sistemde uygulaması için doğrudan moment kontrolü gerçekleştirilmiştir. Matlab Simulink'te bulunan simülayon sonuçları % 3,5 'luk toplam harmonik distorsiyonu ve 50 kW'lık güç ile elektrik ve mekanik davranışının uygun olduğunu göstermiştir. Sonuç boşta ve yüklü olarak similasyonlar yoluyla elde edilmiştir. Motor tarafından boşta ve yüklü olarak harekete geçişte azami akım sırasıyla 5 A ve 40 A'dir.
Özet (Çeviri)
The agreement on climate change which took place in France and Germany respectively in 2015 and 2017, show the international community's willingness to migrate fossil fuels to green energy. The development of electric vehicles plays a very important role in reducing the use of fossil fuels, which have a detrimental effect on the ozone layer, leading to an alarming increase in the greenhouse effect. The electric machines are one of the basic technologies for electric vehicles because they ensure the transformation of electrical energy into mechanical energy. Traditionally, the DC motor is the most used for traction of electric vehicles due to the ease of its control. With the evolution of power electronics components, AC motors specifically, the permanent magnet motor and the squirrel cage induction motor have become more and more used machines in the traction of electric vehicles. The Space Vector Pulse Width Modulation (SVPWM) is the most widely used because of its multiple advantages such as the ease of harmony filtering, the ability to vary the fundamental output quantities, and the permission of the power supply of several inverter assemblies, asynchronous motors from the same continuous source. In this article, we used a three-phase induction motor, a DC voltage source (lithium-ion battery) and an inverter controlled by the SVPWM control technique to simulate and then predict the dynamic and transient behavior of the induction motor for electric vehicle engine system. At last, we performed a direct torque control to apply this motor in our dynamic system. The system has been simulated in Matlab Simulink. The simulation results show that the electrical and mechanical behavior is satisfactory with a total harmonic distortion (THD) current of 3.53% and a power range of 50kW. The results were obtained by simulating the operation at both no-load and under-load conditions. The maximum current absorbed by the motor at no-load and at under-load conditions is 5A and 40A, respectively.