Kentsel dönüşümün yapı-çevre ilişkileri açısından irdelenmesi: Ankara örneği
Analaysis of urban transformation in terms of structure-environment relations: The case of Ankara city
  1. Tez No: 518084
  2. Yazar: NINA ALIZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HALİM PERÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Fiziksel, kültürel, sosyal ve ekonomik yapıların değiştiği günümüzde, mekânsal olgularda yenilenmekte ve değişmektedir. Değişimde bulunmayan mekanlar sağlıksızlaşarak, kentsel çöküntü veya yıpranma süreçlerine girmektedir. Endüstri Devriminden sonra yaşanabilir kentlerin oluşturulması hedefiyle“kentsel dönüşüm”kavramı ortaya çıkmıştır. Kentsel alandaki insanların yaşam kalitesi insanların kentsel mekan ve çevre ile etkileşiminin bir sonucudur. kentsel mekanı oluşturan temel fiziksel öğeler doluluklar ve boşlukların (Yapı-Çevre) ilişkisi mekan kalitesine katkı sağlayan önemli unsurlardan biridir. Başkent Ankara'da yaşanılan hızlı değişimleri gerçekleştiremeyen kent dokularında kentsel dönüşüm projesine ihtiyaç duyulmuştur. Kuzey Ankara Girişi Projesi uygulandığı alan ve içerik açısından Türkiye ve Ankara'da uygulanan en kapsamlı proje olmaktadır. Bu çalışmada,“Kentsel Dönüşüm”ve“Mekân Kalitesi”Kavramları farkı bakış açılarıyla tanımlanmaya çalışılmıştır. Türkiye'nin kentsel dönüşüm tarihçesi, kentsel dönüşüme yönelik uygulanan yasalar ve dünyada yapılan kentsel dönüşüm uygulamalarından örnekler verilmiştir. Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi'ne yönelik olarak yapılan çalışmada, mekân kalitesi bağlamında yapı ve çevre ilişkisi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's changing physical, cultural, social and economic structures, the spatıal patterns has also affected and faced transformatıons. Unchanged places became unhealthy and fell into the urban depression or decaying processes. After the Industrial Revolution, the concept of“urban transformation”emerged with the aim of creating livable cities. The citizen's quality of life within the urban areas is in the direct association between citizens and their urban places and their environment. Among the physical features, which constitute the quality of urban places, the interrelations between masses and voids are the important elements. Not having adapted with fast changing environment of urban areas, the capital city of Ankara was among the urban areas that required urban transformation projects. The North Ankara Entrance Project is the most comprehensive project implemented in Turkey and Ankara in terms of area and content. In this work, it has been attempted to study urban transformation and place quality from different perspectives. The history of urban transformation projects in Ankara, the rules and regulations adapted for these projects as well as examination of selected world examples are being studied.