Permeability characterization of fiber reinforcements used in liquid composite molding
Sıvı kompozit kalıplamada kullanılan fiber takviyelerin geçirgenlik karakterizasyonu
- Tez No: 518087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT MURAT SÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İki eksenli E-cam elyaf dokumanın üç farklı akış boyutunda (doğrusal, radyal ve kalınlık yönünde) geçirgenliğinin karakterize edilmesi için deney düzenekleri tasarlandı ve imal edildi. Bu deney düzenekleri, doğrusal ve radyal akışlarda kararsız ve kararlı geçirgenlik ölçümlerini, kalınlık yönünde ise sadece kararlı geçirgenlik ölçümüne uygundur. Dört yaygın eğri oturtma metodu (tüm veri, tek adım, referans zaman adımı, basit metodları), Darcy ve kütle korunumu kanunlarından elde edilen analitik denklemlerin deney verilerine oturtulması için kullanılacaktır. R-kare değerleri kıyaslanarak, bu metodların deney sonuçlarına ne kadar iyi uyduğu incelenecektir. Literatüre mutabık şekilde, kullanılan malzemedeki ve dokumanın kesim, istiflenme ve yerleştirilme işçiliğindeki farklılıklardan dolayı, tekrarlanan geçirgenlik deney sonuçlarında belirgin farklılıklar vardır. Bu çalışmanın kompozit araştırmalarına katkısı, hangi geçirgenlik ölçüm deney düzeneği, koşulları ve eğri oturtma metodunun, Sıvı Kompozit Kalıplama üretim yöntemindeki reçine akışının modellenmesinde kullanılmasının uygun olduğunu belgelendirmeyi ve bahsedilen geçirgenlik ölçümündeki farklılıkların azaltılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Experimental setups were designed and constructed to characterize permeability of fabric preforms used in liquid composite molding processes for three different flow dimensions (linear, radial and through-thickness). They allow measuring both unsaturated and saturated permeabilities in linear and radial flows, but only steady (saturated) permeability in through-thickness direction. Four common curve fitting methods (global, single-step, reference time step, elementary methods) are used to fit the analytically expected formulas that are driven from Darcy's Law and conservation of mass experimental data. It is investigated how closely these four curve fitting methods fit to the experimental data by comparing their R-squared values. In agreement with the previous literature, in general there is a very significant variation between the results of the repeated experiments due to inherent variations in the material used and labor of fabric cutting, stacking and placement in the mold. This study contributes to the composite research by investigating which setups, conditions and curve-fitting method are more suitable to model the resin flow through fabric preforms used in Liquid Composite Molding (LCM), and also help decreasing the mentioned variation in 1D and 2D permeability measurements.