Tarihi yapılarda taşıyıcı sistem özellikleri, hasarlar için onarım ve güçlendirme teknikleri, zenburi mescidi'nin model analizi
Load-bearing carrier system properties in the historical buildings repair and strengthening techniques for damages model analysis of zenburi masjid
- Tez No: 518153
- Danışmanlar: PROF. MEHMET KAMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ülkemiz kültürel ve tarihi açıdan çok önemli ve değerli tarihi yapı envanterine sahiptir. Bu yapılar geçmişin binlerce yıllık kültür birikiminin ve medeniyetlerin emarelerini taşımaktadır. Ülkemizdeki tarihi yapılar o bölgedeki coğrafi, jeopolitik, sosyolojik, malzeme vb. birçok unsurdan etkilenerek yapılmıştır. Çoğu yığma yapı olarak inşa edilen yapıların günümüze kadar doğa ve insanoğlunun yıpratıcı etkilerine karşı ayakta kalmaya çalışmaktadır. Tarihi yapıların bu yıpratıcı etkilerden korunması gelecek nesillere güvenli bir şekilde aktarılması gerekmektedir. Çalışmamıza örnek teşkil edecek tarihi yapı; yüzyıllardır medeniyetlerin buluştuğu Anadolu Selçukluların payitahtı Konya ilindeki 13. yy. Selçuklu yapısı Zenburi mescididir. Mimarı açıdan kesit ve iç tasvir olarak kare bir plan üzerinde tek mekanlı, son cemaat yeri olan tuğla örgülü ve motifli büyük bir kubbeye sahip olan mescitte taşıyıcı sistemin durumu, kullanılan malzemelerin özellikleri, oluşan hasarların değerlendirilmesi, mevcut durumunun tespiti, uygun onarım – güçlendirme önerisinin yapılarak gelecek nesillere aktarılması, gerekli parametrelerin tartışılarak çözüm önerilerinin ortaya konması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our country has an important and valuable historical building inventory in terms of cultural and historical aspects. These structures represent the past traces of cultural accumulation and civilizations of thousands of years. The historical structures in our country were affected by many factors such as geographical, geopolitical, sociological, material etc. in that region. Most of the constructions built as masonry structures are trying to survive to day to day with the abusive effects of nature and humanity. The protection of historical structures from these abrasive influences must be safely transferred to future generations. The historical structure that will constitute an example of my work is the Zenburi mosque ; The architecture of the Seljuk's of the 13 th century Seljuk's in Konya province of the Anatolian Seljuk's , which had been encountered by centuries of civilization, the architecture was made in a single plan on a square plan, in cross-section and interior depiction. The narthex has a huge dome with brick braid and motif. It is aimed that the status of the carrier system, the properties of the materials used, the assessment of the damage, the determination of the current situation, the appropriate repair, making the appropriate reinforcement proposal and, present the solution proposals by discussing the necessary parameters and transfer to future generations