Veri kayıt aralığının GNSS çözüm sonuçlarına etkisinin incelenmesi
Analysis of the effect of data interval on GNSS processing
- Tez No: 518152
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM TUŞAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ölçme Bilgisi ve Kadastro Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Geçtiğimiz yıllar boyunca, bilim insanları ve mühendisler, statik arazi ölçümleri için büroda değerlendirme (post-processing) için konum hassasiyetini milimetre seviyesine kadar sağlayan GNSS uygulamaları geliştirdiler. GNSS uygulamaları farklı GNSS teknolojilerini ve yöntemlerini içerir. Buna göre; halen uygulamada olan GPS, GLONASS ve GALILEO sistemleri dahil bütün konum belirleme sistemlerinin yakın gelecekte birbiriyle tamamen uyumlu çalışacağı düşünülmektedir. Öte yandan statik GNSS gözlemi ve ölçü sonrası değerlendirme (post-process) yöntemleri en temel ve en hassas GNSS uygulamalarıdır. Bu tez kapsamında yapılan çalışmanın amacı, veri kayıt aralığının statik GNSS uygulamalarında baz çözümlerine etkisini incelemektir. Bu amaçla, öncelikle GNSS teknikleri ve post-process sürecindeki mevcut durum kısaca açıklanmıştır. Bu amaçla, iki farklı GNSS ağı oluşturulmuş olup, bu ağlardan bir tanesi Konya Selçuklu İlçesi sınırları içerisinde ve Selçuk Üniversitesi civarındaki proje ekibi tarafından oluşturulan yerel bir ağdır. Bu yerel ağa ek olarak, çalışmada kullanılan GNSS noktalarının verileri, daha uzun bazlarda içerken ikinci bir ağ olarak TUSAGA-Aktif (CORS-TR) noktalarından oluşturulmuştur. Çalışma sahasında arazide toplanan GNSS verileri ve TUSAGA-Aktif noktalarından elde edilen GNSS verileri Leice Geo Office GNSS yazılımı kullanılarak değerlendirilmiştir. Baz çözümlerinde farklı veri kayıt aralıkları (1, 5, 10, 15, 30 saniye) kullanılarak farklı uydu sistemleri (yalnızca GPS, yalnızca GLONASS, GPS + GLONASS) çözümleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen çözüm sonuçlarına göre her üç çözüm yöntemi içinde 15 ve 30 sn ile elde edilen sonuçlar, 1,5,10 sn ile bulunan sonuçlar birbirine çok yakın değerlerdir. Elde edilen farkların en küçük, en büyük ve standart sapma değerleri incelendiğinde statik gözlemler için 15 ve 30 sn veri kayıt aralığının nirengi, poligon ve detay ölçmeleri için gerekli doğrululukları sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, scientists and engineers have developed GPS applications that provide milimeter-level position precision for post-processing static measurements. GNSS applications involve different GNSS techniques. It is thought that all ground positioning systems including GPS, GLONASS and GALILEO, which are currently in use, will operate in full harmony with one another. On the other hand, static GNSS observations and post-processing methods are the most fundamental and precise GNSS applications. The purpose of the study which was conducted within the scope of this thesis, is to study the effect of data interval on base solutions in GNSS applications. To this end, first GNSS techniques and current situation in post-processing were explained briefly. For this purpose, two different GNSS networks were formed, one of which is a local network that was formed by the project team near Selcuk University within the borders of the Selcuklu District of Konya. In addition to this local network, the data of the GNSS points used in this study were formed from CORS-TR points as a second network The GNSS data collected in the study field and the GNSS data obtained from CORS-TR points were processed using Leice Geo Office GNSS software. In base solutions, different satellite system (only GPS, only GLONASS, GPS + GLONASS) solutions were obtained by using different data intervals (1, 5, 10, 15, 30 seconds). According to the results of the processed, the results of 15 and 30 seconds and the results of 1, 5 and 10 seconds that were found for all of the three solution methods are very close to one another. When the en küçük, maximum and standard deviation values of the differences processed are examined, it is seen that the 15 and 30 sec. data interval for static observations provide the accuracies required for reference, polygon and topographic measurements.