Investigation of metakaolin-based geopolymers mortar production and application in construction
Metakaolın bazlı geopolımer harçların ürtemının ıncelenmesı ve yapılarda kullanımı
  1. Tez No: 518165
  2. Yazar: NAWAR ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN CANPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Portland çimentosu mevcut inşaat endüstrisinde kullanılan ana malzemedir. Çimento üretiminde, gerekli olan yüksek sıcaklık nedeniyle yüksek enerji harcanmakta ve gaz emisyonu açığa çıkmaktadır. Bir ton çimento ihtiyacını karşılamak için 3 Giga Joule enerji gereklidir ve küresel ısınmaya neden olan sera gazlarından biri olan bir ton CO2 açığa çıkar. Küresel çimento endüstrisi, insanların neden olduğu CO2 emisyonu salınımının yaklaşık %5'ini oluşturur. İnşaat sektörünün oluşturduğu emisyonları azaltmak için alternatif bağlayıcı malzemelerin geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Geopolimer inorganik, çevre dostu bir malzemedir. Geopolimerdeki bağlayıcılar, silis (Si) ve alüminyum (Al) bakımından zengin uçucu kül veya metakaolin gibi malzemelerdir ve bu malzemelerin alkali çözeltisi ile aktive edilmesi gerekir. Geopolimer, çimentosuz olmasına rağmen, portland çimentosuna benzer özellikler göstermektedir. Bu tezde, metakaolin tabanlı geopolimer harçların mekanik ve ısıl özellikleri incelenmiştir. Harçlar, metakaolin ile kolemanitin kısmen farklı yüzdelerle (%10, %20 ve %30) ikame edilmesiyle yapılmıştır ve daha sonra lifli olmayan karışımlar ile bazalt lif takviyeli olanlar arasında bir karşılaştırma yapılmıştır ve burada iki farklı bazalt lif uzunluğu kullanılmıştır. Alkali çözelti, metakaolin aktivasyonu için sodyum hidroksit ve sodyum silikat kombinasyonu ile hazırlanmıştır. Alkali çözelti/metakaolin oranı 1:1 ve sodyum hidroksit konsantrasyonu 10M olacak şekilde hazırlanmıştır. Geopolimer numuneleri, kalıplara dökümden sonra 24 saat oda sıcaklığında tutulmuştur ve daha sonra 60oC sıcaklıkta bir elektrikli fırın içinde 72 saat süreyle kür edilmiştir. Geopolimer harçların basınç ve eğilme dayanımları 7 ve 28 günlerde test edilmiştir. Sonuçlara göre, metakaolin ile kolemanitin ağırlıkça % 10'a kadar ikame edilmesi olumlu sonuç vermektedir. Öte yandan, ağırlıkça % 20 kolemanit kullanılması basınç dayanımı bakımından kabul edilebilir sonuçlar vermesine rağmen kolemanitin % 10'dan daha fazla kullanılması mekanik özellikleri olumsuz yönde etkiler. Kolemanit içeriği ağırlıkça %10'u geçmediği sürece, karışımlardaki bazalt lifin eğilme mukavemeti açısından büyük bir gelişme göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ordinary Portland cement is the main used material in the current construction industries. In cement production, high energy is spent and gas emissions are released due to the high temperature required for the process. To produce a ton of cement needs 3 Gigajoules of energy and releases a ton of CO2 which is one of the greenhouse gases that cause the global warming. Global cement industry contributes with around 5% of all man-made CO2 emissions. In order to reduce the emissions of the construction sector, there is a need to develop alternative binder materials. Geopolymer is an inorganic, eco-material. The binders in geopolymer are materials rich in silica (Si) and aluminum (Al) like fly ash or metakaolin, and these materials need to be activated by alkali solution. Although geopolymer is cementless, it shows similar features to Portland cement. In this thesis, the mechanical and thermal properties of metakaolin-based geopolymer mortars are examined. The mortars were made by partially replacing metakaolin with colemanite with different percentages (10%, 20%, and 30%), and then a comparison was made between non-fibrous mixes and basalt fiber reinforced ones, where two different lengths of basalt fiber were used. The alkali solution is made by a combination of sodium hydroxide and sodium silicate for metakaolin activation. Alkaline solution to metakaolin ratio was 1:1, and the concentration of sodium hydroxide was 10M. The geopolymer samples were placed at room temperature for 24h after casting and then they were cured for 72h in an electrical oven at 60oC temperature. The compressive and flexural strengths of geopolymer mortar were tested at ages 7 and 28 days. As the results showed, replacing metakaolin with colemanite up to 10% by weight give positive results. On the other hand, using colemanite more the 10% wt. adversely affect the mechanical strengths, although using colemanite 20% wt. yielded acceptable results in terms of compressive strength. Using basalt fiber in the mixes had a high improvement in terms of flexural strength unless the content of colemanite did not exceed 10% wt.