Endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi yapılan hastalarda işlem öncesi ve sonrası dinamik tiyol disülfid dengesinin araştırılması
Investigation of the dynamic thiol disulfid balance before and after processing in patients with endoscopic retrograd cholangiopancreatography
- Tez No: 518194
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ASIL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Reaktif oksijen ürünleri (ROS) aerobik hücrelerde fizyolojik koşullarda sürekli üretilmektedir. Reaktif oksijen ürünlerinin (ROS) üretimi intrinsik antioksidan savunmasının üzerine çıktığında oksidatif stres meydana gelmektedir. Oksidatif stresin birçok hastalığın patogenezine katkıda bulunduğu gösterilmiştir. Fizyolojik koşullarda ROS etkileri çeşitli antioksidan sistemler tarafından dengelenmektedir. Bu antioksidan sistemler arasında en önemlilerinden birini intraselüler ve ekstraselüler tiyoller oluşturmaktadır. Endoskopik retrograd kolanjiyopankreatikografinin (ERCP) oksidatif strese neden olabileceği ileri sürülmektedir. Bu nedenle çalışmamızda ERCP öncesinde ve sonrasında dinamik tiyol-disülfid homeostazisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çeşitli endikasyonlarla ERCP yapılan 70 hasta ve 40 kontrol çalışmaya dahil edildi. Hastalardan ERCP öncesi ve ERCP'den 24 saat sonra kan örnekleri alınarak plazma total tiyol, native tiyol ve disülfid seviyeleri Erel ve Neşelioğlu tarafından tanımlanan yöntem ile ölçüldü. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 61.1 ± 17.0 yıl idı.
Özet (Çeviri)
Aim: Reactive oxygen products (ROS) are produced continuously in aerobic cells under physiological conditions. Oxidative stress occurs when the production of reactive oxygen products (ROS) rises above the intrinsic antioxidant defense. Oxidative stress has been shown to contribute to the pathogenesis of many diseases. In physiological conditions, ROS effects are balanced by various antioxidant systems. One of the most important among these antioxidant systems is intracellular and extracellular thiols. Endoscopic retrograde cholangiopancreaticography (ERCP) is suggested to be caused by oxidative stress. Therefore, we aimed to investigate dynamic thiol-disulfide homeostasis before and after ERCP in our study. Method: Seventy patients who underwent ERCP with various indications and 40 controls were included in the study.Plasma total thiols, native thiols and disulfide levels were measured by the method described by Erel and Neşelioğlu by taking blood samples before ERCP and 24 hours after ERCP. Results: The mean age of the patients was 61.1 ± 17.0 years.