Görsel geri bildirimin denge üzerinde etkisi
The effects of visual feedback on balance
  1. Tez No: 518193
  2. Yazar: YAKUP ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET RAMAZANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kadınlarda görsel geri bildirimin statik ve dinamik denge becerisi üzerindeki etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, 18-24 yaşları arasında herhangi bir sağlık sorunu olmayan, en az 3 yıldır spor yapan 30 kişi ve spor yapmayan 30 kişi olmak üzere toplam 60 kadın gönüllü olarak katılmıştır. Denge ölçümleri, Biodex Balance System 3D (New York, USA) ile yapılmıştır. Görsel geri bildirimli ve geri bildirimsiz olmak üzere statik ve dinamik denge ölçümleri, 30 sn süre ile ve aralarda oturularak 1 dakikalık dinlenme olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Dinamik denge ölçümleri aynı cihazda platformun hareket etme direnci (zorluk) değiştirilerek gerçekleştirilmiştir. Zorluk dereceleri 1'den 6'ya ve 6 dan 1'e (1:En zor – 6: Orta zorluk) olarak ayarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this research is to examine the effects of visual feedback on static and dynamic balance skills of women. Methodology: A total of 60 female volunteers, between 18 and 24 years old, including 30 athletes with at least 3 years of sports history and 30 non-athletes participated in this study. Balance measurements were performed with the Biodex Balance System 3D (New York, USA). The static and dynamic balance measurements, with and without visual feedback, were performed for 30 seconds and 1 minute sitting rest was given between trials. Dynamic balance tests were performed with the same device by changing the movement resistance of platform (difficulty). Difficulty levels of 1 to 6 and 6 to 1 (1: the hardest - 6: the medium difficulty) were used.