Uluslararası hukukta tanınma konusu bağlamında Güney Osetya ve Abhazya sorunlarının değerlendirilmesi
Assessment of the problem of South Ossetia and Abkhazia in the context of recognition in international law
  1. Tez No: 518237
  2. Yazar: VİLDAN MEYDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Tanınma; uluslararası hukukun, üzerinde sıkça tartışılan ve net bir çerçeve oluşturulamamış konusu olmasının yanı sıra devletlerin tanınması, tanınma konusunun en karmaşık ve geniş alt dalını oluşturmaktadır. 21. Yüzyılın ikinci yarısı ile birlikte uluslararası sistemde sıkça şahit olunan ayrılıkçı hareketler ve bu hareketlerin meydana getirdiği yeni siyasal oluşumlar, beraberinde tanınma sorunsalını da getirmiştir. Uluslararası sistemde yer alan devletler arasında, yeni oluşan siyasal birimlere nasıl bir yaklaşım içerisinde olunacağı konusunda herhangi bir görüş birliği sağlanamamıştır. Uluslararası hukukta devletlerin tanınması konusunda objektif kriterler bulunmaması da, bu problemi doğurmaktadır. Devletler çoğu zaman yeni oluşan siyasi birimlerin tanınması konusunda kendi çıkarlarına göre hareket etmekte, yeri geldiğinde tanınmayı bir tehdit unsuru olarak da kullanabilmektedirler. Bu durum da uluslararası sistemde zaman zaman devletler arasında anlaşmazlık ve tartışmalara sebep olabilmektedir. Gürcistan sınırları içerisinde yer alan Abhazya ve Güney Osetya bölgeleri de, tanınmaları konusunda uluslararası sistemi oldukça meşgul etmişlerdir. Rusya Kafkasya'daki hegemonyasını sürdürme politikasının da etkisiyle iki bölgenin de bağımsızlıklarını ilan ederek tanınmayı çıkarlarının bir aracı olarak kullanmıştır. Bu doğrultuda çalışmamızda öncelikle uluslararası hukukta tanınma konusuna yer verilmiş, akabinde Güney Osetya ve Abhazya örneği üzerinden, tanınmanın uluslararası sistemdeki yeri sorgulanmıştır. Tanınmayan birimlerin, uluslararası sistemin istikrar ve güvenliğini nasıl tehlikeye attığının ve gerektiği zaman ülkeler tarafından nasıl bir politika aracı olarak kullanıldığının gösterilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recognition is a subject of international law which is discussed frequently and not constituted a fixed framework. On the other side, recognition of states has always been complicated and broad subject of international law. Secessionist movements which have been witnessed after the second half of 21. Century and new political units which have been created by these movements have brought the problematic of recognition. There is not a consensus between states in international system with regard to the approach to new political units. Besides, the lack of objective criteria about recognition of states in international law also cause this problem. Most of the time states are acting in the direction of their own interests. Even sometimes they may use recognition as a tool of threat. So this situation may cause to disagreement and discussions between states. Abkhazia and South Ossetia areas inside Georgian territory also took part in the international system regarding their recognition. With the effect of the politics of maintaining hegemony in Caucasus, Russia has declared both areas' independepence and used recognition as a tool of its own interests. Accordingly in our study, recognition in international law has been addressed firstly, then with the examples of Abkhazia and South Ossetia, the place of recognition in international law has been questioned. It is aimed to show that how unrecognized units jeopardize the stability and security of international system and when necessary, how they are used by states as a tool of politics.