Avrupa komşuluk politikası kapsamında Avrupa Birliği'nin komşu ülkeler ile dış ticaret ilişkisi: Ekonometrik bir uygulama
Foreign trade relationship of the European Union with neighboring countries within the European neighbourhood policy: An econometric application
- Tez No: 518266
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Uluslararası İlişkiler, Econometrics, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Avrupa komşuluk politikasının çıkış noktası, Birlik ve çevresinde istikrarın sağlanması ve zenginliğin yayılmasıdır. Hedefe ulaşmanın ilk yolu, bölgedeki ülkeler arasında gerçekleşen ticaretin artmasıdır. Bu çalışmada, Birlik ile komşu ülkeler arasındaki dış ticaret ilişkisinin, zaman serisi yöntemi kullanılarak, yakınsama hipotezi ile analizi amaçlanmıştır. Analizde kullanılan testler, ADF, PP, KPSS, NG-Perron ve yapısal kırılmalı Lee-Strazicich'dir. Çalışma kapsamına alınan ülkeler, Avrupa komşuluk politikasının politik taahhüt niteliğinde olan eylem planlarının yapıldığı ülkeler arasındadır. Bunlar; Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Moldova Cumhuriyeti, Ukrayna, İsrail, Tunus, Fas, Mısır, Lübnan ve Ürdün'dür. Elde edilen bulgulara göre; Tunus ve Fas'ın ithalatında ve Mısır'ın ihracatında Birlik ile olan dış ticarette yakınsamanın gerçekleşmediği, diğer ülkelerde ise yakınsamanın gerçekleştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The starting point of the European Neighbourhood Policy is to provide stability and to spread prosperity in the Union and its surroundings. The first way to achieve the goal is to increase trade among the countries in the region. In this study, it is aimed to analyze the foreign trade relation between the Union and the neighbouring countries by means of convergence hypothesis and by using time series method. Tests used in the analysis are ADF, PP, KPSS, NG-Perron and structured fractured Lee-Strazicich.The countriesincluded in the study are the countries where the action plans which are the political commitment of the European Neighborhood Policy are made. These are; Azerbaijan, Armenia, Georgia, Moldova, Ukraine, Israel, Tunisia, Morocco, Egypt, Lebanon and, Jordan. According to findings; Tunisia and Morocco imports and Egyptian exports have not converged in the foreign trade with the Union but in other countries convergence is determined.