Türkiye'de radyo kanalı ve program seçiminde dj ve spikerlerin rolü
The role of dj and announcers on the selection of radio channels and programs in Turkey
  1. Tez No: 518356
  2. Yazar: SERHAT TOPTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Radyo, şüphesiz ki en etkili yayın organlarından ve ulaşılması en kolay kitle iletişim araçlarından biridir. Gerek bilgi alışverişi yapma, gündemi takip etme gerekse eğlence aracı olarak kullanılması bağlamında yadsınamayacak bir öneme sahiptir. Gelişen teknoloji ile bireyler bilgiye daha hızlı ulaşmaya başlamıştır. Bu bağlamda radyo kanalları dinleyicisini kaybetmemek ve sürdürmek için yeni programlar ve sunuş teknikleri geliştirmiştir. Çalışmada bu gelişimler ve dinleyicilerin tutumları üzerine eğilinmektedir.“Türkiye'de Radyo Kanalı Ve Program Seçiminde DJ ve Spikerlerin Rolü”adlı çalışmada, DJ ve spikerlik mesleğinin incelikleri ve bu mesleği yapmak için izlenecek yollar ayrıntılı bir biçimde ele alınmaya çalışılmıştır. Özel radyoculuğun gelişim dönemi açıklanmış, bununla birlikte değişen özel ve devlet radyolarındaki program içerikleri, süreleri ve türleri, yayın hakları kapsama alanına göre başlıklar halinde incelenmiştir. İkinci olarak radyoda çalışan DJ ve spikerin dinler kitle üzerinde etkisini ölçmek için Sivas'ta yaşayan 545 bireye anket uygulanmıştır. Çalışmada yerel ve ulusal radyo kanalları ile röportaj yaparak anket sonuçlarından daha güvenilir veri alınmaya çalışılmıştır. Çalışmada literatür taraması olarak konu ile ilgili, kitap, dergi, tez, makale taraması yapılmış ve konuya kronolojik bakış açısından yaklaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Undoubtfully radio is one of the most effective media organ an one of the easiest accesible mass medium. It is profoundly important as a part of both information exchange , being up to date and using as an entertainment tool. Individuals have begun to reach the information faster by the advancing technology. In this context, radio channels have developed new programmes and presentation tecniques not to lose their listeners and to maintain. Our study aimed at these progress and attitude of listeners. In the study named ''The Role of DJ and speaker in radio channel and programme selecting in Turkey'', firstly approached the changes in radio broadcasting, the specifics of DJ and speaker's profession and the ways to be followed to do these professions in the transition process from state radio to private radio. The progress period of the private radio have been explained, besides this, the program contents, durations and types in the changing private and state radios have been examined according to broadcasting rights and footprits. Secondly, a questionnaire have been conducted for 545 individual living in Sivas to measure the effect of DJ and speaker's on audience. In the study, local and public radio channels have been interviewed to obtain confidental data from questionnaire results. In the study, books, journals, thesis', articles were searched as literature rewiew and the subject was approached from a chronological point of view.