Seçilmiş masaj manipülasyonlarının anaerobik koşu sonrası toparlanma üzerine etkisi
Effects of selected massage manipulations on asthma after anaerobic running
  1. Tez No: 518452
  2. Yazar: HAMZA BUDAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SANİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada aktif olarak futbol oynayan 20 futbolcunun anaerobik koşu sonrası iki farklı masaj manipülasyonunun (öfleraj,friksiyon) hangisinin toparlanma düzeyine daha fazla etkisinin olup olmadığı amaçlanmıştır. Bu araştırmaya TFF 2. Lig ekiplerinden Anadolu Selçukspor U19 futbol takımından sağlıklı 20 futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma grubunu oluşturan bireylerin yaş ortalaması 18,40±0,70 yıl, boy ortalamaları 1,78±0,06 cm, ve vücut ağırlığı ortalamarı 70,75±9,66 kg olarak belirlenmiştir. Çalışmanın ilk günü deneklerin dinlenik durumda laktik asit düzeyleri belirlenmiş olup daha sonra 200 metre anaerobik koşu ölçümü yapılmıştır. Koşu bittikten hemen sonra laktik asit düzeyi belirlenmiş ve koşu bittikten sonra dinlenik durumda 5. ve 10. dakikada laktik asit seviyeleri belirlenmiştir. Bir sonraki çalışma gün aşırı yapılmıştır ve yine önceki çalışmada olduğu gibi koşu öncesi dinlenik durumda laktik asit düzeyi belirlenmiş ve sonrasında 200 metre anaerobik koşu ölçümü yapılmıştır. Koşu bittikten sonra deneylerin laktik asit düzeyleri belirlenmiş olup koşudan sonra 10 dk öfleraj masaj manipülasyonu uygulanmıştır. Masaj yapılırken 5. ve 10. dakikada laktik asit düzeyleri belirlenmiştir. Gün aşırı yapılan son çalışmada ise aynı yol izlenerek koşu sonrası friksiyon masaj manipülasyonu uygulanmıştır ve alınan laktik asit ölçümleri önceki çalışmalarda olduğu gibi bu çalışmada da alınmıştır. Masaj manipülasyonları arasında ki farkın belirlenmesi ve hesaplanması için, SPSS 22 IBM paket program kullanılmıştır. Verilerin normallik testi One-SampleKolmogorov-Smirnov testi ile sınanmıştır. Normallik ve homojenlik testine göre guruplar arasındaki farklılık OneWay ANOVA testi ile test edilmiştir. Farklılığın hangi guruptan kaynaklandığını tespit etmek için ise TUKEY testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine whether 20 football players who are actively playing soccer will have more influence on the recovery level of the two different massage manipulations (effleurage, friction) after anaerobic running. 20 healthy footballers from the Anatolian Selcukspor U19 football team participated in this research voluntarily from TFF 2nd League teams. The average age of the participants was 18,40 ± 0,70 years, mean height was 1,78 ± 0,06 cm, and body weight average was 70,75 ± 9,66 kg. On the first day of the study, the lactic acid levels of the subjects were determined in the resting state and then 200 meters of anaerobic running was measured. The lactic acid level was determined immediately after the run was over and lactic acid levels were determined at 5 and 10 minutes after running was finished. The next study was carried out day after day, and the lactic acid level was determined in resting state before running as in the previous study, and then 200 meter anaerobic running was measured. After the run was over, the lactic acid levels of the experiments were determined and a 10 min reef massage manipulation was applied after running. Lactic acid levels were determined at 5th and 10th minutes when massage was performed. In the last day-to-day study, the same way was followed by post-run friction massage manipulation and lactic acid measurements taken in this study as well as in previous studies. SPSS 22 IBM package program was used to determine and calculate the distinction between massage manipulations. The normality test of the data was tested with One-SampleKolmogorov-Smirnov test. The difference between the groups according to normality and homogeneity test was tested by OneWay ANOVA test. The TUKEY test was used to determine which group originated the difference.