Yalın yönetimin bir kamu hastanesi patoloji laboratuvarında uygulanması
Implementation of lean management in a public hospital's pathology laboratory
  1. Tez No: 518468
  2. Yazar: FATİH DURUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, yalın yönetim teknik ve araçlarından yararlanarak bir kamu hastanesinin patoloji laboratuvarındaki israf noktalarını ve bu israf noktalarını ortadan kaldıracak yalın yönetim tekniklerini belirlemek, yalın uygulamalar ile daha kaliteli ve verimli çalışan bir patoloji laboratuvarının oluşmasını sağlamaktır. Bu amaçla çalışmada yalın yönetimin uygulanması için üst yönetimin desteğinin alınması ve çalışma yerinin belirlenmesi, gözlem, çalışanlara eğitim verilmesi, değer akış haritalarının çizilmesi, israf noktalarının ve uygulanacak yalın tekniklerin belirlenmesi, uygulama, değerlendirme ve raporlama olmak üzere yedi adımdan oluşan bir yöntem takip edilmiştir. Çalışma katılımcı eylem araştırması türünde olup, veri kaynağı olarak gözlem ve görüşmelerin yanında hastane istatistik birimi ve patoloji laboratuvarından alınan verilerden yararlanılmıştır. Çalışmada değer akış haritaları ile patoloji laboratuvarının mevcut durumu ve israf noktaları belirlenmiştir. Buna göre mide biyopsisi örneği için patoloji laboratuvarında akış süresinin 74 saat 09 dakika, bekleme süresinin 54 saat 37 dakika, katma değer süresinin ise 19 saat 32 dakika olduğu belirlenmiştir. Mevcut durum haritasına göre mide biyopsisi örnekleri için patoloji laboratuvarında geçen sürenin %73,6'sının katma değer yaratmadığı belirlenmiştir. Oluşturulan gelecek durum haritası ve değer akış planı ile hata, malzeme ve gereksiz hareket israflarının ortadan kaldırılabileceği bu sayede akış süresinin 63 saat 09 dakikaya, bekleme süresinin 43 saat 37 dakikaya, katma değer süresinin ise 19 saat 32 dakikaya düşürülebileceği hesaplanmıştır. Bu durumda katma değer yaratmayan süre oranı %73,6'dan %69'a düşürülecek ve %4,6'lık bir iyileşme sağlanacaktır. Ayrıca balık kılçığı diyagramı ve pareto analizi ile belirlenen öncelikli israf noktalarının ortadan kaldırılması amacıyla laboratuvarda 5S uygulaması gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular ile patoloji laboratuvarında yalın yönetim uygulamaları sonucunda hata, maliyet, gereksiz hareket ve bekleme sürelerinin azaltılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Yalın yönetim uygulamalarının uzun vadeli sonuçlarının görülebilmesi için çalışmaların sürdürülmesi ve hastanenin geneline yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the wastage and the lean management techniques to remove these wastage by utilizing lean management techniques and tools in pathology laboratory of a public hospital, and to provide a pathology laboratory that works better and more efficiently with lean practices. For this purpose, a seven-step method has been followed for the implementation of lean management in the study, including the support of senior management and determination of work place, observation, training of employees, drawing of value stream maps, determination of wastage and lean techniques to be applied, implementation, evaluation and reporting. The study is a participatory action research type. As data sources, observations and interviews as well as data from hospital statistics department and pathology laboratory were used. The current status and waste points of the pathology laboratory with value stream maps in the study were determined. According to this, in the pathology laboratory for the gastric biopsy specimen, the lead time was determined to be 74 hours 09 minutes, the waiting time 54 hours 37 minutes, and the value added time 19 hours 32 minutes. It was determined that 73.6% of the process in the pathology laboratory for gastric biopsy samples did not create added value at current state map. It is suggested that the lead time can be reduced to 63 hours 09 minutes, the waiting time 43 hours and 37 minutes, and the value added time 19 hours and 32 minutes, respectively, with the future state map and value stream plan created and the defects, material and motion wasted. In this case, the period without added value will be reduced from 73.6% to 69% and an improvement of 4.6% will be achieved. In addition, the implementation of 5S method was carried out in the laboratory to remove the priority wastage determined by the fishbone diagram and pareto analysis. As the result of the study with findings of the lean management practices in the pathology laboratory and the results obtained can reduce the defects, cost, motion waste and waiting times. It is recommended that the hospital carry on the study done and disseminated it to all units of the hospital in order to see the long-term results of lean management practices.