Köprüköy ilçe merkezinin beşeri ve iktisadi coğrafyası
  1. Tez No: 51848
  2. Yazar: HASBİ SOYLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SALİHA KODAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KÖPRÜKÖY İLÇE MERKEZİNİN BEŞERÎ VE İKTİSADÎ CO?RAFYASI Hasbi SOYLU Danışman: Y.Doç.Dr.Saliha KODAY 1996 SAYFA: 180 Jüri: Y.Doç.Dr.Saliha KODAY Araştırma konumuzu oluşturan Köprüköy Üçe merkezi Doğu Anadolu Bölgesi'nin Erzurum-Kars Bölümünde, Erzurum ili sınırları içinde yer almaktadır. îdarî bakımdan Erzurum iline bağlı olan Köprüköy, Erzurum il merkezine 55 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Köprüköy ilçesi yönetim alanı, yaklaşık 526 km2 kadardır. Bu saha, doğuda Horasan, batıda Pasinler, kuzeyde Narman, güneyde Karayazı ilçeleriyle sınırlandırılmıştır. Belediye yönetim sınırlan dahilindeki yerleşim alanının yüzölçümü ise, 17.1 km2 kadardır. Köprüköy kasabasının yerleşim sahasını ise doğu ve kuzeydoğudan Çobandede Dağı (1896 m.), kuzeyden İstiklâl Tepesi (1700 m.), kuzeybatıdan Kanhtabya Tepe (1675 m.), batıdan Çamurlu Tepe (1650 m.) ve güneyden ise Hasankale Çayı sınırlandırmaktadır. Köprüköy ilçesinde idarî bakımdan iki belediye teşkilâtı ve 24 adet köy yerleşmesi olmak üzere toplam 26 adet yerleşme bulunmaktadır. Köprüköy ilçe merkezinin nüfusu 1990 yılı itibariyle 5890 kişiden oluşuyordu. İnceleme sahası. Doğu Anadolu Bölgesi'nin en önemli doğal yol güzergâhlarından biri olarak bilinen Karasu-Aras Vadi koridoru içerisinde yer almaktadır. Tarihin her döneminde önemini korumuş bu yol güzergâhıyla bağlantılı olarak, sahada yerleşmenin tarihi çok eskilere giderek M.Ö. 4000 yıllarına kadar uzandığı görülür. Bu tarihî yol güzergâhı günümüze gelinceye kadar önemini korumuştur. Bu gün, bu tabiî yol güzergâhı E 23 transit karayolu adım alarak Köprüköy'ün gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır. Köprüköy kasabasında temel ekonomik faaliyet ziraattir. Buna rağmen yörede hüküm süren karasal iklim şartlan ve modern tarım tekniklerinden gerektiği şekilde faydalanılmamasmdan dolayı bu sektör yeteri kadar gelişme göstennemiştir. Diğer ekonomik faaliyetlerden ticaret ve sanayi faaliyetleri henüz başlangıç safhasındadır. Köprüköy, turizm faaliyetleri bakımından gelişmeye oldukça elverişlidir. Deliçermik Kaplıcası'nın varlığı, kasabada şifalı sular turizmini geliştirecek potansiyeldedir. Bu turizm faaliyetinin gelişmesine bağlı olarak yöredeki ekonomik faaliyetler çeşitlenecektir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY MASTER THESIS THE HUMAN AND ECONOMIC GEOGRAPHY OF KÖPRÜKÖY TOWN CENTRE Hasbi SOYLU SUPERVISOR: Asc.Prof.Saliha KODAY 1996 PAGE: 180 Jury: Asc.Prof.Saliha KODAY Köprûköy-town-centre, formed our survey's subject, takes place in the boundary of Erzurum, especially in the part of Erzurum-Kars of the East Anatolia. Köprüköy, administratively belonging to Erzurum, is 55 kilometers far from Erzurum. Its administrating area is about 526 km2. This geographical area reaches Horasan towards the east, Pasinler towards the west. Narman towards the north and Karayazı towards the south. The surface area of settling, depending on the municipality management, is 17.1 km2. The settling area of Köprüköy town is boundered by mount Çobandede, (1896 m.), from the east and the north, İstiklâl Hill. 51700 m.) from the north. Kanlı tabya Hill, (1675 m.), from the north-west Çamurlu Hill (1650.m), from the west and Hasankale stream from the south. Köprüköy administratively, has two municipality organization and twenty four willages, tatally twenty six settling areas. The population of Köprüköy town centre was 5890 people in 1990. The surveying area, that is also well known to be one of the most important natural line in the Eastern Anatolia, takes place in the corridor of Karasu-Aras Walley. The settling area, which has had its own importance, connecting with the known natural line, for centuries, has a history of reaching BC, 4000. This historical natural line has kept its importance up to now, This natural line, called E 23 motor way, has had an important role in the development of Köprüköy. The main economical activity is agriculture in Köprüköy town. However that sector has not shown development well enough, because of terestrialclimate and not using modern agricultural techniques. Trading and industrial activities, form the other economical activities, are still very new. Köprüköy is fairly convenient to develope with regard to tourism activities, because it has Deliçermik thermal spring and it is an important potantial to develope the thermal tourism.In this area economical activities will develope with the help of the thermal tourism.