Sınav çizelgeleme problemi çözümü için farklı yaklaşımlar
Different approaches for exam scheduling problem solution
  1. Tez No: 518482
  2. Yazar: ARAFAT KOCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET REHA BOTSALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma üniversitelerde sıklıkla karşılaşılan problemlerinden biri olan sınav çizelgeleme problemleri ele alınmıştır. Sınav çizelgeleme problemleri akademik birimlerin çözüme ulaştırmak istediği problemlerin başında gelmektedir. Bilgiyi test etmede en önemli tekniklerden biri olan sınavların çakışmaması ve belirlenen tarihlerde yapılması önemli bir husustur. Sınav çizelgeleme problemleri NP zor problemler sınıfında değerlendirildiğinden genellikle sezgisel yöntemlerle çözülmeye çalışılmıştır. Bu tez çalışmasında sınav çizelgeleme problemi için öncelikle matematiksel model oluşturulmuştur ve IBM ILOG OPL Optimization Studio yazılımı kullanılarak çözülmüştür. En son aşamada sınav çizelgeleme problemi için C# programlama dilinde geliştirilen tavlama benzetimi algoritmasına ait deney sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with exam scheduling problems which are one of the common problems in universities. Exam scheduling problems are one of the problems that academic units want to solve. One of the most important techniques for testing the information is the fact that examinations do not conflict and that they are done on determined dates. As the exam scheduling problems are evaluated in the NP Hard problem class, they have been tried to be solved by using the heuristic methods today. In this thesis study, firstly a mathematical model is prepared for exam scheduling problem and this mathematical is solved using IBM ILOG OPL Optimization Studio software. For the final stage of the exam scheduling problem, a simulated annealing algorithm inC # programming language is developed and the experimental results belonging to the simulated annealing algorithm are compared.