Examination timetabling problem
Sınav zaman çizelgeleme problemi
- Tez No: 685322
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA KARAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sınav zaman çizelgeleme problemi birçok eğitim kurumu tarafından büyük bir sorundur. İlgilenilen problem NP-zor olduğu için ve gerçek problemlerin eniyilenmesi zor olduğu için, birçok akademik çalışma bu problemin çözümü için bulgusal yöntemler kullanmaktadır. Adil bir sınav takviminin önemi sınav zaman çizelgeme problemi için kesin çözümleri gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada, bu problem için kesin çözüm yöntemleri araştırılmış ve bu yöntemlerin yeterliği literatürdeki problemler ve Bilkent Üniversitesi problemi üzerinde denenmiştir. Tez kapsamında, p-merkez ortanca aktarma merkezi ve ikinci dereceden atama problemleri kaynaklarındaki formulasyonlar sınav zaman çizelgeleme problemine uyarlanmıştır ve bu formulasyonlara farklı Bender's ayrıştırma metodu ve dal ve kesme metotları uygulanmıştır. Az sayıda zaman aralığı içeren problemler için öğrencilerin potansiyel takvimlerini kullanan yeni bir formulasyon tanımlanmıştır. Büyük ölçekli problemlerde uygulanmak için alt sınır hesaplama metotları ve önerilen formulasyonlara dayalı bulgusal yaklaşımlar önerilmiştir. Çalışmanın sonucunda çözülemeyen problemler için etkili alt sınırlar bulunmuş ve küçük boyutlu problemler kısa zamanda kesin olarak çözülebilmiştir.
Özet (Çeviri)
Examination timetabling is a major challenge in most educational institutions. Since the underlying problem is NP-hard and real-life problems are too hard to solve to optimality, heuristic approaches are adopted as solution methodologies in general. The significance of a fair exam schedule creates a need for exact solutions to the examination timetabling problem. In this thesis, we mainly focus on exact solution approaches for this problem and test their efficacy on well-known benchmark problems from the literature as well as on Bilkent University's data. Existing formulations used for the p-hub median hub location problem and the quadratic assignment problem in the literature are adapted to the examination timetabling problem and various Bender's decomposition and branch and cut methodologies are tailored to these formulations. A novel compact formulation based on individual student schedules with reduced model dimensions is proposed. For the literature instances in which optimal values are not known, we could find effective lower bounds. For higher dimensions, we propose matheuristic approaches based on our proposed formulations. With this study, effective lower bounds are found for unsolved problems and small-scale problems are solved to optimality in short computational times.