Üniversite hastanesinde cerrahi birimler hekimlerinin kan ve kan ürünleri transfüzyonu konusunda bilgilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge of surgical unit physicians working in university hospital on blood and blood products transfusion
- Tez No: 518548
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP BAYSAL YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışma; Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde cerrahi branş hekimlerinin kan ve kan ürünleri transfüzyonu hakkında bilgi yeterliliklerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma; Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinde görev yapan cerrahi branş hekimlerinin kan ve kan ürünü transfüzyonu konusunda bilgilerinin değerlendirilmesi hedeflendi. Dicle Üniversitesinde cerrahi birimlerde görev yapan ve çalışmayı kabul eden tüm hekimler dahil edildi. Hastanemizde çalışan farklı branşlarda doktorlara sosyodemografik veri formu ve soru formu sunuldu. Çalışmamızda toplamda 109 hekim çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Araştırmaya katılanların %77,1'inin erkek (n=84) ve %22,9'unun da kadın (n=25) olduğu saptandı. Diğer yandan katılımcıların büyük çoğunluğu (%78,9) 26-35 yaş arasında olduğu görüldü. Araştırmaya katılan doktorların %84,4'ünün uzmanlık öğrencisi, %10,1'inin Dr. Öğretim Üyesi ve %5,5'inin de doçent olduğu görüldü. Doktorların branşları incelendiğinde %18,3'ünün kadın doğum, %18,3'ünün ortopedi ve %18,3'ünün anesteziyoloji - reanimasyon (n=60), %11,9'unun genel cerrahi, %8,3'ünün kulak burun boğaz ve %7,3'ünün de göz anabilim dalında çalıştıkları saptandı. Doktorların mesleki toplam çalışma süresi incelendiğinde %61,5'nin 1-5 yıl arasında, %25,7'sinin 5-10 yıl ve %12,8'nin de 10 yıldan fazla tecrübeye sahip olduğu saptandı. Katılımcıların %73,4'ünün (n=80) daha önce bu eğitim almadığı, diğer yandan %26,6'sının da bu eğitimi daha önce aldığı saptandı. Kan ürünlerinden hangisinde transfüzyon öncesi cross-match yapılması gerekli değildir sorusuna verilen yanıtlarda, katılımcıların %98,17'si bu soruya“taze donmuş plazma”seçeneğini seçerek doğru yanıt vermişlerdir. Kan ürünlerinde bakteriyel kontaminasyon ve proliferasyonu önlemek için yapılması gerekenlerden hangisi yanlıştır sorusuna verilen yanıtlarda, katılımcıların %71,56'sı bu soruya“Eritrosit süspansiyonu oda ısısında (20-24 °C) 24-48 saat içinde kullanılmalıdır”seçeneğini seçerek doğru yanıt vermişlerdir. Kan transfüzyon bilgi seviyesi test sonuçlarının cinsiyete göre farklılık gösterip göstermediği Man-Whitney U testi ile araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Knowledge of Surgical Unit Physicians Working in University Hospital on Blood and Blood Products Transfusion Introduction and Objective: This study aims to investigate the knowledge and qualifications of surgical unit physicians working in Dicle University Faculty of Medicine Hospital on blood and blood products transfusion. Material and Method: In the study, it was aimed to evaluate knowledge of surgical unit physicians working at Diyarbakir Dicle University Faculty of Medicine on blood and blood products transfusion. All physicians who were working at surgical units of Dicle University and agreed to participate were included in the research. Sociodemographic data form and questionnaire were applied to physicians working at different branches in our hospital. A total of 109 physicians were included in the study. Results: Of the participants, 77.1% (n=84) was male and 22.9% (n=25) was female. On the other hand, the majority of participants (78.9%) was found to be in the 26-35 age group. Of the participating physicians, 84.4% was specialty students, 10.1% was Dr. lecturer, and 5.5% was associate professor. Considering the branches of physicians, 18.3% was gynecologist, 18.3% was orthopedics, 18.3% (n=60) was anesthesiologist - reanimation expert, 11.9% was general surgery physician, 8.3% was otorhinolaryngologist, and 7.3% was ophtalmologist. When the professional working times of physicians were examined, it was found that 61.5% had 1-5 years experience, 25.7% had 5-10 years experience and 12.8% had more than 10 years of experience. It was found that 73.4% (n=80) of the participants did not receive this training before, whereas 26.6% had received this training previously. Of the respondents, 98.17% answered the question“Of the blood products, which one doesn't require a cross-match before the transfusion”correctly by choosing the“fresh frozen plasma”option. The question,“Which one is wrong to prevent bacterial contamination and proliferation is blood products”was answered correctly by 71.56% of respondents with the option“Erythrocyte suspension should be used within 24-48 hours at room temperature (20- 24 °C)”. The Mann-Whitney U test was used to determine whether blood transfusion knowledge level test results differed according to gender.