Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi asistan hekimlerinin tıp hukuku ve mevzuatına göre sahip oldukları hak ve sorumlulukları hakkındaki bilgi ve tutumları
Knowledge and attitudes of Zonguldak ;Bülent Ecevit University residents' rights and responsibilities according to medical law and legislation
- Tez No: 750451
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT DEMİRCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı asistan hekimlerin, mevzuata göre sahip oldukları haklar ve cezai sorumlulukları konusunda hekimlere farkındalık kazandırmak amacıyla bilgi düzeyleri ve davranışlarının belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan asistan hekimlerin katılımıyla yapılmıştır. Sosyodemografik veriler ve hekimlerin hak ve sorumluluklarıyla ilgili bilgilerini ölçen anket uygulanmıştır. Anket yoluyla elde edilen veriler SPSS programıyla analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Araştırma Görevlisi olarak görev yapan 202 hekimin %76,23(154)'ü katıldı. Katılımcıların yaş ortalaması 29,20±3,6(24-54) yıldı. Katılımcıların %63(97)'ü kadındı. Katılımcıların %74(114) dâhili bilimler, %24(37) cerrahi bilimler ve %1,9(3)'u temel bilimler asistanıydı. Katılımcıların %83,1(128)'i görevi ile ilgili bir sebepten hiç soruşturma geçirmemiş, %16,9(26)'u soruşturma geçirmiştir. En az bir kez soruşturma geçiren 26 kişinin %19,2(5)'si cezai yaptırım almıştır. Çalışmamızda en az bir mevzuat okuyanlarda puan daha yüksekti. Ayrıca yaş arttıkça soruşturma geçirme ve mevzuat okuma oranları artıyordu. Sonuçlar: Hekimlerin hak ve sorumlukları açısından mevzuat bilgilerinin eksik ve yetersiz olduğu ayrıca mesleki sorumluluklarının, şikayet ve dava süreçlerinin her geçen gün daha da artması hekimlere tıp hukuku konusunda daha detaylı daha kapsamlı iyi bir eğitim verilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine the knowledge levels and behaviors of resident physicians in order to raise awareness of physicians about their rights and criminal responsibilities according to the legislation. Materials and Methods: This study was conducted with the participation of assistant physicians working at Zonguldak Bülent Ecevit University Hospital. A questionnaire measuring sociodemographic data and physicians' knowledge of their rights and responsibilities was administered. The data obtained through the questionnaire were analyzed with the SPSS program. Results: 154 physicians working as Research Assistants at Zonguldak Bülent Ecevit University Medical Faculty Hospital participated in our study. The mean age of the participants was 29.20±3.6(24-54) years. 63% (97) of the participants were women. 74%(114) of the participants were internal sciences, 24(37) surgical sciences, and 1.9%(3) basic science assistants. 83.1%(128) of the participants have never been investigated for a reason related to their job, 16.9%(26) of them have been investigated. 19.2%(5) of 26 people who have been investigated at least once received criminal sanctions. In our study, the score was higher in those who read at least one legislation. In addition, as age increased, the rate of investigation and reading of legislation increased. Conclusions: The lack of legislative information in terms of the rights and responsibilities of physicians, and the increase in professional responsibilities, complaints and litigation processes day by day reveals the necessity of providing physicians with a more detailed and more comprehensive education on medical law.