CNC makineleri ile MDF levhaların yüzeylerinin şekillendirilmesinde bazı takım yolu ayarlarının işleme süresi üzerine etkisinin belirlenmesi
The effect of some tool paths adjustment on the processing time in the processing of surface of MDF boards using CNC machines
  1. Tez No: 518592
  2. Yazar: FEVZİ DUMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR CİHAD BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Mobilya üretiminde kullanılan makineler geçmişten günümüze önemli derecede gelişmiştir. Bunun en önemli basamaklarından birisi CNC makinelerin geliştirilmesidir. CNC makinelerini çalıştırmak için çeşitli takım yolu kodları oluşturulmaktadır. Bunlar; bıçak motoru hızı, besleme hızı, bıçak adımı, bıçak dalma miktarı, dalma hızı, işleme stratejisi vs. dir. Yapılan bu ayarlamaların değişmesi ile CNC makinelerinde işlenen parça için işlem süresi değişmektedir. Bu ise günlük yapılan iş miktarını ve dolayısıyla kapasiteyi etkilemektedir. Önceki çalışmalarda, lif levhaların işlenmesi esnasında oluşan yüzey pürüzlülüğü üzerine etki eden faktörler üzerine çalışılmıştır. Günümüzde bu konu üzerine çalışan işletmelerde yüzey pürüzlülüğünün önemi dışında, bir parçanın işlem süresinin bilinmesi de son derece önemlidir. Önceki çalışmalarda işlem süresi ile ilgili herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu noktadan hareketle, bu çalışmanın amacı, bazı makine takım yolları ayarlarının lif levhaların işlenmesinde yüzey pürüzlülüğü ve işlem süresi üzerine etkisinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bilgilere göre; bıçak motoru devri arttıkça yüzey pürüzlülüğünün azaldığı, besleme hızı arttıkça yüzey pürüzlülüğünün arttığı belirlenmiştir. Besleme hızının artması ile işleme süresinin azaldığı tespit edilmiştir. Bıçak motoru hızının işleme süresine etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. En uygun bıçak motoru hızının 12 000 d/dk ve besleme hızının 5 m/dk olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The machines used in manufacturing of furniture developed significantly from past to present. One of the most important steps of this is the development of CNC controlled machines. Various tool path codes are created for the CNC machines to operate. These; spindle speed, feed rate, step over, step down, plunge speed, machining strategyetc. Due to the change of these settings, the processing time for the part processed in CNC machines is changing. This affects daily work volume and therefore capacity. There were literatures on the factors affecting the surface roughness formed during the processing of fiber plates. Nowadays, it is also very important for businesses working on this subject to know the process time except the importance of surface roughness. In previous studies there were no data related to the processing time. From this point, in this study, it was aimed to measure the effect of some machine tool path settings on the surface roughness and the processing time when processing fiber plates. According to the information from results of this study; it was determined that as the spindle speed increases, the surface roughness decreases and as the feed speed increases, the surface roughness increases.It was found that while the feed rate increased, the processing time was reduced. It was determined that the spindle speed was not affected the treatment period. As conclusion, the optimal spindle speed was found 12 000 rpm and the feed speed was 5 m / min.