Endüstride nümerik kontrollü takım tezgahları (NC)
- Tez No: 1064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Nümerik kontrolün takım tezgâhlarına uygulanması çağımız teknolojisinin önemli adımlarındandır. Modern teknolojinin bu yeni adımı kısa zamanda ülkemiz endüstrisine de girmiş bulunmaktadır. Kalkınmış ülkeler NC kullanımını geride bırakarak CNC (Kompüterli Nümerik Kontrol) ve DNC (Direkt Nümerik Kon trol) denilen gelişmiş sistemlerin uygulamasına geçmişlerdir. Nümerik kontrollü Takım Tezgâhlarının, klasik takım tezgâhlarına göre sayısız üstünlükleri vardır. Fakat NC maksada uygun olarak seçilmediği takdirde, istenilene ulaşılamadığı gibi büyük zararlara da sebep olabilmektedir. Büyük bir NC potansiyeli bulunan Türkiye'de yanlış tezgâh seçimleri ülkemize çok pahalıya mal olmaktadır. Türk Sanayicisine ve Mühendislerine NC, CNC ve DNC seçiminde yol gösterici Türkçe bir kaynak bugüne kadar maalesef hazırlanmamıştır. Bu çalışmada Endüstri Mühendisi gözüyle NC önce tanıtılmış, sonra sanayicimize maksada uygun NC takım tezgâhının seçimi konusunda yol gösterilmiştir. NC'nin tarifi, tanıtılması ve seçimi beş bölüm halinde ele alınmıştır. Birinci bölümde NC'nin tarifi ve tanıtılması, tarihçesi ile NC'nin avantaj ve dezavantajları anlatılmıştır. İkinci bölüm Temel Nümerik Kontrol başlığı altında; NC temel proses akışı, karteziyen koordinat sistemi, takım tezgâhlarında“eksen tayini, ölçülendirme sistemleri, ölçülendirmede dikkat edilecek temel hususlar, tezgâh kontrol üniteleri, servo mekanizma, NC tezgâh kontrol sistemi çalışma prensibi ve geri iletim sistemleri izah edilmiştir. üçüncü bölümde genel olarak NC'li takım tezgâhlarına girilmiş; NC koordinatörü, NC'ye nasıl karar verilir, NC'li takım tezgâhı kullanılmasını gerektiren sebepler, Nümerik Kontrol Potansi yelinin araştırılması, NC'nin”delme operasyonlarına uygulanması, NC'nin torna operasyonlarına uygulanması, NC'nin Frezft operasyon-larına uygulanması, NC yatırım için parça analizleri, metod karşılaştırma analizi, uygun tezgâhın seçimi ve takım tezgâhı şartna melerinin hazırlanması konuları incelenerek, NC'nin endüstrideki mahiyeti ortaya konulmaya çalışılmıştır. NC'de çok önemli hususlardan biriside personel durumudur. NC personelinin bilgili ve çok iyi eğitilmiş olması gerekir. Dördüncü bölümde; Nümerik kontrol personelinin yetiştirilmesi, klasik tez gâhlara nümerik kontrol adaptasyonu, programcıda aranan vasıflar, NC takım tezgâhları ile klasik takım tezgâhlarının mukayesesi konuları işlenmiştir. NC Takım tezgâhları bir endüstri mühendisi gözüyle incelenmiş, konunun teknik yönüne fazla girilmemiş, son bölümde ise kısaca programlanacak parçanın genel özellikleri ile programlama için lüzumlu dokümanların tesbiti üzerinde durulmuştur. Bu çalışmamda bizzat çok yakın alâka ve yardımlarını esirgemiyen Sayın Doç. Dr. Yalçın EROL'a teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Ayrıca; Sayın Doç. Dr. Osman OKKA, G.ü. Teknik Eğitim Fakültesi öğretim Görevlisi Sayın İsmail KARACAN, G.ü. Mühendislik Mimarlık Fa kültesi Araştırma Görevlisi Sayın Mehmet ERO?LU ve Başbakanlık Müşaviri Sayın Eşref SENALP'a yakın ilgi ve yardımları için teşekkür ederim. Endüstride Nümerik Kontrollü takım tezgâhları konusunda yap tığım bu araştırmanın maksada uygun ve ekonomik tezgah seçiminde Türk Sanayicisine ve Mühendisine faydalı olacağına inanıyorum.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Application of Numerical Control (NC) in machine tools is an important step in modern technology whi&h has recently been introduced to the National Industry of Turkey. The developed countries have started applying more sophisticated systems such as CNC (Computerized Numerical Control) and DNC (Direct Numerical Control), leaving behind the use of NC, for a long time now. Machine tools with NC have considerable advantages over the conventional types. However, if and when NC is not chosen in accordance with the requirements, it may cause losses to a great extent as well as deviations from the objectives. While there is a great potential for NC in Turkey, choosing wrong machine tools for the purpose have been costly to the national aconomy. Unfortunately, there have been no attempts in preparing a source, in Turkish, for Turkish industrialists and engineers which guides them in choosing between NC, CNC, and DNC. In this work, the NC has been introduced and attempt has been made to guide the Turkish Industrialists in making a right choice for the machine tools for the purposes envisaged from the viewpoint of an industial engineer. The NC's definition, introduction and choosing between the different types have been dealt with in five chapters. In the first chapter, the definition, the introduction and the background of the NCs - have been given along with the advantages and disadvantages. Under the heading“Basic Numerical Control”, chapter two explains NC basic process flow, cartesian co-ordinate system, axis determination (allignment) in machine tools, measurement systems, essential considerations that should be made in measurements, control units of machine tools, serco-mechanisms, operational principles of NC machine tool control system and rear transmission systems. In the third «chapter, NC machine tools in general and NC coordinators, how to make decisions on NC the need for using machine tools with NC> researcah on the potential of NC,./..the application of NCs in piercing, latheing and milling operations, component analysis for investing on NCs, methods comparison analysis choosing of suitable machine tools and the prepration of machine tools specifications have been studied. One of the most inportant aspects of the NC is the status of the personnel. NC personnel must be knowledgable and very well trained. The fourth chapter deals with the training of teh NC person; adaptation of NC to the Conventional M/C tools, qualifications the programmer must have and the comparison between the NC M/C tools and the conventional typeswere also made The NC M/C Tools have been studied From the viewpoint of on Industrial, Engineer and in the final chapter the features of the component to be programmed and the determination of the necessary documents to program have beer exammined. I believe that this research on the Numerically coutrolled Machine tools in the Industry shall assist the Turkish Industrialist; and Engineers in making the right choice for the suitable and economical machine tools for the purpose.