Halk Opereti Topluluğu ve Türk müziği tarihindeki yeri
Public Operetta Community and its place in Turkish music history
  1. Tez No: 518619
  2. Yazar: NİHAN ESKİTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM HAKAN CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Halk Opereti Topluluğu'nun ve Türk müziği tarihindeki yerinin incelendiği bu çalışmada, tarihsel yaklaşımla opera ve operet türlerinin gelişimleri incelenmiş, bu türlerin Osmanlı Devleti'ne girdiği dönemden başlanarak, operet toplulukları, batılılaşma hareketlerinin tiyatral ve müziksel yönü saptanmıştır. Buna ek olarak, operet topluluklarının kronolojik sıralamasının verildiği çalışmada, HOT'un temsilleri de kronolojik olarak sıralanmış ve oynanan her operet, topluluğun Türk müziği tarihi açısından yerinin saptanabilmesi için ulaşılan bilgiler ışığında tartışılmıştır. Ele alınan tüm veriler doğrultusunda bir sonuca ulaşılmış ve sonuç bölümünde HOT'un Türk müziğindeki yeri diğer operet toplulukları ile karşılaştırılarak, çalışmanın tamamından faydalanılarak yapılan örneklendirmeler ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which examined Public Operetta Community (POC) and its place on Turkish music history, it was examined with historical approach that historical development of opera and operetion forms, It was determined operetta communities, westernization movements' theatrical and musical direction starting from the date that these forms entered in Ottoman Empire. Also, in this study, giving the operetta communities' and POC's operetta representations choronologically, every represented operetta has been discussed in light of information reached to detect the community's place in term of Turkish music history. It has been reached a result in the direction of all data handled and in comparison with other operetta communities, by taking full advantage of the work, POC's place in Turkish music history has been assessed with the sampled data in“Result”section.