Suzi Divanı'nın dini ve tasavvufi tahlili
  1. Tez No: 51862
  2. Yazar: MEHMET GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NACİ OKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SÛZÎ DİVÂNI'NIN DİNÎ VE TASAVVUFÎ TAHLÎLİ Mehmet GÖKTAŞ Danışman : Prof. Dr. Naci OKÇU 1 996 sayfa : 98 Jüri : Prof. Dr. Naci OKÇU Bu çalışmada (h. 1179-1246) tarihleri arasında yaşamış olan Ahmed Sûzî'nin divanı dinî ve tasavvuf? açıdan tahlîlî olarak incelenmiştir. Beş bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde Sûzî'nin hayatı, eserleri ve edebî kişiliği ele alınmıştır. İkinci bölüm İslamın akide ve ibadet esaslarının, divânda nasıl ele alındığı, üçüncü bölümde Allah'ın isim ve sıfatları, dördüncü bölümde lafzen, manen yada telmihen iktibas edilen ayet ve hadisler işlenmiştir. Tasavvuf ve tasavvufî unsurlar etraflıca beşinci bölümde ele almıştır. - Sonuç olarak Sûzî, arûz'u kullanmada tekellüften kaçınmıştır. Vezin ve san'at endişesi yoktur. Şiirler şekil ve kompozisyon yönünden zayıftır. Tasavvufî ve dinî motiflerin ön plana çıktığı divânda pek fazla estetikten bahsedilemez.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT MASTER THESİS THE RELİGİOUS AND SÛFİCTİC OF ANALİYSİS OF SÛZÎ'S DİVAN Mehmet GÖKTAŞ Supervisor : Prof. Dr. Naci OKÇU 1996, page: 98 Jury : Prof. Dr. Naci OKÇU In this study, divan of Ahmed Sûzî, who lived a period of pertaining to the Hegira 11 79-1 246. has been investigated as analytically. This study has been formed five section. In the first section, the life of Ahmed Sûzî, his wok and his literary personality have been considered. In the second section. How would be taken fundamental of ibadeth and akide in the divan, in the third section, the names of God and his adjectives. In the fourdh section the ayeths and hadiths that were mentioned by windbap, meaning or alluding ways, have been investigafed. In the last section sûfism and elements of sûfism which forved central point of divan were deeply considered. As a result Sûzî, has not used aruz in his poetries as a proficiency. He has not caret measure and arts in his poetries. His poetries are weak accarding to shape and composition. In the divan that the islamic and sûfic motifs be come first can not be mentioned from esthetics.