Türkiye'nin önde gelen girişimcilerinin insan kaynakları yönetimi uygulamalarına bakış açısı ve nitel bir araştırma
Human resources management overview of the application perspective of Turkey's leading entrepreneurs and qualitative research
  1. Tez No: 518661
  2. Yazar: ÖMER MÜCAHİD TÜREDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
1980'lerden sonra etkisini hızla hissettiren küreselleşme ile birlikte organizasyonlar artık her türlü bilgiye ve hammaddeye anında ulaşabilmektedir. Ancak, küreselleşen ve küçük bir kasaba halini alan dünyada, organizasyonları diğerlerinden ayıran unsur rekabet edebilme gücü olmaktadır. Dünya ekonomisinde rekabet edebilme gücü girişimcilik ile artmakta, rekabet gücüne sahip ekonomiler ise ekonomik kalkınma imkânı kazanmaktadırlar. Böylelikle ekonomik kalkınma, insanların yaşam kalitelerini artırabilmektedir. Günümüzde insan kaynakları yönetimi, organizasyonların rekabet gücünü artırabilmek adına ayırt edici bir unsur olmuştur. Küreselleşen dünya ile gerek duyulan bilgi ve hammadde ulaşılabilir bir seviyededir. Ancak insan kaynakları yönetiminin iyi bir şekilde konumlandırılması ile rekabet üstünlüğü sağlanabilecektir. Bu anlamda çalışmanın birinci bölümünde insan kaynakları yönetiminin temel kavramları, ilkeleri ve insan kaynakları fonksiyonları açıklanarak tanımları yapılmıştır. İkinci bölümde ise, girişimcilik tanımından, girişimciliği etkileyen faktörlerin neler olduğundan, girişimcilik türlerinden, girişimciliğin yetkinliklerine dair tanımlamalardan bahsedilmiş, son olarak insan kaynakları yaklaşımları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise çalışmanın konusu olan girişimcilerden Hasan Balcı'nın, Nejat Eczacıbaşı'nın, Sabri Ülker'in, Sakıp Sabancı'nın ve Vehbi Koç'un hayat hikâyeleri yazılı metinlerde ve görsellerde (youtube, TV belgeselleri) ayrıntılı bir şekilde taranarak girişimlerini nasıl kurdukları irdelenmiştir. Bölümün ilerleyen kısımlarında ise, taranan yazılı ve görsel materyallerden elde edilen veriler ışığında girişimcilerin şirketlerini kurdukları ilk döneme ait insan kaynakları yönetimi yaklaşımları ve insan kaynakları uygulama biçimleri ele alınmış ve yorumlanarak bölüm tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
After the globalization, which quickly felt its impact after the 1980s, organizations now have instant access to all kinds of information and needs. At the same time, world has become globalized and small town, the element that distinguishes organizations from others is competition power. The competitiveness in the world economy increases with entrepreneurship, while the economies have competitiveness they gain economic development opportunities easily. In addition, people's living qualities increase after the economic development. Today, human resource management is a distinctive element in order to provide the competitive power of organizations. Organizations operate on equal terms anymore by equal information and raw materials in this global world. Thus, it is very important to position the management of human resources so that competitive advantage can be achieved. In the first part of the study, definitions, principles and functions of human resources management were studied after that the definitions of employee health and trade union relations were made. In the second part, definition of entrepreneurship, the factors that affect entrepreneurship, types of entrepreneurship, competencies of entrepreneurship and finally the human resources approaches have been explained. In the third part, Hasan Balcı, Nejat Eczacıbaşı, Sabri Ulker, Sakıp Sabancı, and Vehbi Koç have been scrutinized by looking at their life stories in visual and written texts. In the study, human resource management approaches and human resource application methods of the first period of the entrepreneurs were handled and interpreted.