Yerel katı Riesz uzaylarında bazı ideal yakınsaklık çeşitleri
Some types of i̇deal convergence in locally solid Riesz spaces
  1. Tez No: 518694
  2. Yazar: ERGİN GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN KONCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yerel katı Riesz uzaylarından kısaca bahsedilmiş olup, ikinci bölümde konuyla ilgili literatür taraması yapılmıştır. Üçüncü bölümde, bazı temel kavramlara ve tanımlara yer verilmiştir. Tezin orijinal kısmını oluşturan dördüncü bölüm ise üç kısma ayrılmaktadır. Dördüncü bölümün ilk kısımında, toplanabilme teorisindeki ideal tanımı ile cebirdeki Boole halkası yardımıyla tanımlanan ideal tanımının birbirine denk olduğu gösterilmiştir. Dördüncü bölümün ikinci kısmında yerel katı Riesz uzaylarında ağırlıklı lacunary istatistiksel yakınsaklık tanımlanarak bazı kapsama bağıntıları verilmiş ve bazı topolojik özellikler incelenmiştir. Dördüncü bölümün üçüncü kısmında ise yerel katı Riesz uzaylarında çift dizilerin istatistiksel yakınsaklığı ve lacunary istatistiksel yakınsaklık kavramları bir“ ”ağırlık fonksiyonu yardımıyla tanımlanarak bazı kapsama bağıntıları incelenmiştir. Son bölüm olan beşinci bölümde ise elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, the local solid Riesz spaces are briefly mentioned and in the second chapter, the related literature is investigated. In the third chapter, some basic concepts and definitions are given. The fourth chapter, where the original results of the thesis are given, is divided into three part. In the first part of fourth chapter, it has been shown that the notion of ideal in summability theory and the ideal which is defined by the Boolean ring in algebra are equivalent concepts. In the second part of fourth chapter, the concept of weighted lacunary statistical convergence in locally solid Riesz space is defined, some inclusion relations are given and some topological properties of the related space are investigated. In the third part of the fourth chapter, the notions of statistical convergence and lacunary statistical convergence of double sequences defined by weight function in a locally solid Riesz space are introduced and some inclusion relations are investigated. In the last chapter, the results obtained are evaluated.