Bireysel sporcular ve takım sporcularında duygusal zekâ ve zihinsel dayanıklılık ilişkisi
The relationship of emotional intelligence and mental toughness in individual and team athletes
  1. Tez No: 518695
  2. Yazar: SELMAN ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bireysel Sporcular ve Takım Sporcularında Duygusal Zekâ ve Zihinsel Dayanıklılık İlişkisi Selman ORHAN Danışman: Doç. Dr. Cengiz KARAGÖZOĞLU; Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Amaç Bu çalışmanın öncelikli amacı bireysel sporcular ve takım sporcularında duygusal zekâ ve zihinsel dayanıklılık ilişkisini incelemektir. Araştırmanın bir diğer amacı da ele alınan psikolojik faktörlerin; branş türü, cinsiyet ve millilik durumuna göre farklılığını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem Araştırma ilişkisel tarama modelinde olup; verilerin analizinde Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) tekniği ve branş türü, cinsiyet ve millilik durumuna göre analizde t testi, ilişkide korelasyon analizi, duygusal zekânın, zihinsel dayanıklılığı yordamasına ilişkin olarak ise çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya 18-40 yaş arasında bireysel sporlar (n=208) ve takım sporları (n=288) ile amatör ve profesyonel olarak uğraşan toplam 496 (xyaş=22.50±5.08) sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; ''Kişisel Bilgi Formu'', ''Gözden Geçirilmiş Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği'' (GGSDZÖ) ve ''Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri'' (SZDE) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Relationship Of Emotional Intelligence And Mental Toughness In Individual And Team Athletes Selman ORHAN, Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Cengiz KARAGÖZOĞLU; Department of Physical Education and Sport Introduction The primary purpose of this study is to examine the relationship between emotional intelligence and mental toughness in individual and team athletes. Another purpose of the study is to show the difference of the handled psychological factors according to the type of branch, gender and being national team athlete. Methods The research is in a relational screening model; Structural Equation Modeling (SEM) technique in the analysis of data and in the analysis according to the type of branch, gender and being national team athlete, t test were used. Correlational analysis for the relation and emotional intelligence's indication of mental toughness were used. Total of 496 (xage=22.50±5.08) athletes have participated in the study voluntarily as individual athletes (n=208) and team sports athletes (n=288) who aged 18-40 and are amateurs and professionals.“Personal Information Form,”“Revised Schutte Emotional Intelligence Scale”and“The Mental Toughness Questionnaire”were used as data collection tools.