Alimcan İbrahim'in romanı 'Ademler' üzerinde dil incelemesi (giriş-metin-dizin)
A linguistic study on the novella of Alimcan Ibrahim named 'Ademler' (introduction-text-index)
  1. Tez No: 518697
  2. Yazar: NAZAN YAPICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Büyük Tatar yazarı Alimcan İbrahim'in“Ademler”kısa romanı üzerine yaptığımız çalışmayla ilk olarak Alimcan İbrahim'i yazar, dilci ve siyaset adamı olarak tanıtmaya çalıştık. O, elli bir yıllık kısa ömrüne ve otuz yıllık sanat hayatına birçok roman, povest ve hikaye sığdırmış; aynı zamanda Tatar dili, edebiyatı ve kültürü ile ilgili çok sayıda bilimsel eser de yazmıştır. Kültürel ve bilimsel çalışmaları sebebiyle 1928'de Devlet Sanat Fenleri Akademisinin asil üyesi olmuştur. 1932'de de Rusya Merkez Organizasyon Komitesi kararıyla kendisine Hizmet Kahramanı unvanı verilmiştir. Uzun hikaye ya da kısa roman (povest) türündeki 'Ademner' eseri, A. İbrahim'in 1921-1922 yıllarında İdil-Ural bölgesinde yaşanan kıtlık ve açlık şartlarının insanlarda yarattığı vahşileşme ve ölümle yaşam arasında ortaya çıkan trajik hayatlar üzerine yazılmıştır. Eser, 1923 yılında da yayımlanmıştır. Tez çalışması, Alimcan İbrahim'in bu eserinin metni üzerinde yapılmış bir dil incelemesidir. Eser metninin 1923 tarihli Arap harfli asıl nüshaya göre transkripsiyonu yapıldıktan sonra, Türkiye Türkçesi karşılığı verilmiştir. Transkripsiyonlu metne dayalı olarak, metinde yer alan sözlerin dizini hazırlandıktan sonra elimizde bulunan Arap harfli ilk basım ve Kiril harfli sonraki basım karşılaştırılarak tespit edilen farklılıklar tasnif edilmiştir. Sonuç bölümünde ise yaptığımız bu çalışmanın genel bir değerlendirmesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research that focused on famous Tatar author Alimcan İbrahim's the novella named“Ademler”; firstly, we would like to put a spotlight on his authorship, linguist and politician side. In his short fifty-year long life and thirty year-long art life, he successfully managed to fit novels, novellas and stories. In addition to this, he put down treatises about literature and culture on Tatar language. Owing to his contributions on cultural and scientific world, Alimcan İbrahim became permanent member of the State Art Science Academy in 1928. Furthermore; Russia Central Organisation Committee conferred him with“Service Hero”appellation in 1932.“Ademler”artwork which can be considered as long story or short novel; based upon uncivilized and tragic lives between life and death in 1921-1922 famine and starvation in Idil-Ural region. The opus was released in 1923. This thesis is a linguistic study on the text of“Ademler”. Primarily, the text of novella is transcribed from its original version with Arabic letters in 1923, then translated to modern Turkish. On the basis of transcribed text; index has been prepared for the expressions in the text of novella, then differences between Arabic lettered first release and Kirill lettered second has been identified and sorted out. In conclusion chapter, we made a overall assessment of the study.