Walter Benjamin düşüncesinde 'Flaneur' olarak sanatçı
In the philosopy of Walter Benjamin, the artist as flaneur
  1. Tez No: 518711
  2. Yazar: MERVE KARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GEMUHLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tezde, Benjamin'in çalışmalarında ayrıntılı olarak yer verdiği Flaneur karakteri; modernizm, tarihçilik ve deneyimle birlikte değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme, Walter Benjamin'in tüm akımlardan uzak olan düşünce yapısı çerçevesinde gerçekleştirildi. Bu nedenle, Walter Benjamin düşüncesinde“Flaneur”olarak sanatçı, Flaneur'u sanatçı / sanat eseri olarak yorumlayabilmemize olanak sağlayan değerler üzerine dayanan bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
In the thesis, The character of Flaneur, which Benjamin examined in detail trough his works, was valuated with modernism, historiography and experience. This assessment was carried out within the framework of Walter Benjamin's distant frame of mind, which was far from all currents.Therefore, the“artist as Flaneur in Walter Benjamin's thought”is a study based on values that allow us to interpret Flaneur as an artist / art piece.