العلو في القرآن الكريم
Kur'an'ı Kerim'de Yücelik
- Tez No: 518725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Muhkem ve Müteşabih meseleleri, başta Cenabı Allahın (C.C.) özü ve nitelikleri olmak üzere Kuranın önemli konularıyla ilgili olduğu için Tefsir ve Kuran bilimlerinin en önemli konularındandır. Bu konulara lüzumsuz laflaradalanların özellikle Cenabı Allahın yüceliği ile alakalı nitelikleri üzerine yazdıkları sapkınlıkları göz önüne alınarak bu çalışma yüceliğin anlamını ve çeşitlerini açıklamak üzere hazırlanmış olup yücelik ile yükseklik anlamlarını ifade eden ayetlerin hakkında Ehli Sünnet'in yöntemi ile diğer yöntemlerden farklılığı, ayrıca Cenabı Hakkın duyusal yönleri ile ilgili akidenin üzerindeki şüpheler ele alınmaktadır. İşbu tez;önsöz, giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. - Önsöz: Çalışmanın seçim nedeni, çalışma süresinde karşılanan zorluklar, önceki çalışmalar ile çalışma yöntemini kapsamaktadır. - Giriş: Adın açıklanması, bazı terimlerin tanımı ile çalışmanın sınırları belirlemektedir. - Birinci bölüm: Tefsir alimlerininYüceliği ifade eden ayetler üzerindeki görüşleri ile diğerlerinin görüşleri kapsanmakla beraber, iki tarafın ifadelerinin karşılaştırılmaları, dile uygun olan doğru ifadelerin açıklanması ve (Rahmân, Arş'a kurulmuştur) ayetinin açıklanması dahil edilmiştir. - İkinci bölüm: Muhkem ile Müteşabih ileEhli Sünneti bu konu üzerindeki yöntemleri, onların sıfatları inkaretmekten masumiyetleri ilediğerlerinin yöntemlerini açıklanmaktadır. - Üçüncü bölüm: Müslüman atalarıntenzih ile imkansızlığı reddetmek konularında görüşleri, metinlerin imkansız bariz anlamlarını ortaya koyanlara cevap verilmesi,“ayetler nasıl indi ise öyle algılamak lazım”ifadesinin anlamı ile bu sözü söylemelerinin sebebi ve cisimleştirenlerin hakkındaki hükmün açıklanmasıele alınmıştır. - Sonuç: Çalışmanın özetini ile önemli sonuçları içermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Subuti, yöntemler, tenzih, teşbih
Özet (Çeviri)
The concepts of Strong and Cognate are among the most important subjects of Comment and Quran sciences since they relate to some important subjects of Quran, the self and qualities of the Supreme Being (J.J.) being in the first place. This study was prepared to explain the meaning and kinds of supremacy by taking into consideration the heresies of those who get interested in unnecessary words in these subjects especially written on the supremacy of the Supreme Being, and the difference between the method of the Followers of Sunnah and the other methods in terms of the verses expressing the meaning of supremacy and height, and also the doubts against the dogma about the sensorial properties of the Supreme Being are discussed. This thesis consists of a preface, an introduction, three chapters and a conclusion. - Preface: Includes the reason for selecting this study, the difficulties experienced during the study, the previous studies, and the method of the study. - Introduction: Includes the explanation of the name, definitions of some terms, and the boundaries of the study. - Chapter One: Includes the opinions of the comment scientists about the verses expressing Supremacy and the others' opinions, and comparison between the expressions of the two sides, explanation of true expressions complying with the language, and explanation of the verse (The Compassionate is settled in the ninth heaven). - Chapter Two: Explains the Strong and the Cognate, the method of the Followers of Sunnah on this subject, their innocence about denying the adjectives, and the others' methods - Chapter Three: Discussed the opinions of Muslim ancestors about exoneration and rejection of impossibility, responding to those who show impossible obvious meanings of texts, meaning of the statement“it is necessary to perceive the verses as they descended”, the reason for them saying this sentence, and explanation of the provision about those who embody it. - Conclusion: Includes the summary of the study and the important conclusions. To conclude, I thank God for Being Helped by the Supreme Being, I also thank the , and for being granted the deeds accepted by Him. KEY WORDS: Subuti, methots, tenzih, teşbih