Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nde bulunan Korinth başlıkları
Corinthian headings in Edirne Archeology and Ethnography Museum
- Tez No: 518727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TEKOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamı Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nin bahçesinde bulunan ve satın alma yoluyla müzeye gelen korinth başlıkları oluşturmaktadır. Müze bahçesinde sergilenen dokuz adet envanter numaralı korinth başlığı yer almaktadır. Yapılan çalışmalar ve araştırmalardan sonra başlıklardan altı tanesinin korinth başlığı geriye kalan üç tanesinin kompozit başlığı olduğu tespit edilmiştir. Tezimi altı adet korinth başlığının incelenmesi, bezemelerinin tasnif edilmesi ve tarihlendirilmesi oluşturmaktadır. Edirne Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi'de bulunan korinth başlıklarının dışarıda teşhir edilmesi ve hava koşulları sebebiyle eser üzerinde tahrip ve aşınmalara neden olmuştur. Mermerden yapılmış olan başlıkların bir kısmı kaba işçilikle bir kısmı ince işçilikle yapılmıştır. Başlıkların benzerleriyle karşılaştırma yapılarak hangi döneme ait olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Değerlendirmeler neticesinde korinth başlıklarının en erken örneğinin muhtemelen M.S. 2. Yüzyılın 2. Yarısı en geç örneğinin M.S. 5. Yüzyılın 2. Yarısı- M.S. 6. Yüzyılın Başına ait olduğu düşünülmektedir. Çalışma sonunda elde edilen veriler; harita, resim ve çizim gibi görsel ögelerle desteklenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
His work constitutes corinthian headings found in the garden of the Edirne Archeology and Ethnography Museum and coming to the museum through purchase. There are nine corinthian titles with inventory numbers on display in the museum garden. After the studies and researches, six of the titles were found to be the composite title of the remaining three corinthian titles. The examination constitutes the examination of six corinthian headings, the classification of their ornaments and their dated presentation. The corinthian titles in the Edirne Archeology and Ethnography Museum were exposed outside and caused damage and erosion of the artifact due to weather conditions. Some of the heads made of marble are made with rough work and some with fine workmanship. Comparisons were made with the similarities of the titles and it was attempted to determine which turnover belongs. As a result of the evaluations, the earliest example of corinthian heads probably was M.S. The second half of the 2nd Century is the last instance of M.S. 2nd Half of the 5th Century - M.S. It is thought to belong to the beginning of the 6th century. The data obtained at the end of the study; maps, pictures and drawings.