Spor salonlarına devam eden yetişkin erkeklerin ergojenik destek kullanma durumuna göre beslenme durumu ve vücut bileşimlerinin değerlendirilmesi
Assessment of body composition and nutritional status of adult males continuing to sports center according to their use of ergogenic support
- Tez No: 518739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma spor salonlarına devam eden yetişkin erkeklerin ergojenik destek kullanma durumuna göre beslenme alışkanlıklarını ve vücut bileşimini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya haftada en az 3 kez ve en az 45 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapan 20-25 yaş arası, ergojenik destek kullanan (n=20) ve kullanmayan (n=20) toplam 40 erkek birey alınmıştır. Bu bireylerden kendi isteği ile ergojenik destek kullanmaya başlayanlar deney grubunu, kullanmayanlar ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Çalışma verileri anket formu ile yüz yüze görüşülerek alınmıştır. Anket formunda bireylerin demografik bilgileri, genel sağlık bilgileri, ergojenik destek kullanımı, beslenme alışkanlıkları ile ilgili sorular yer almıştır. Fiziksel aktivite kayıtları ile beslenme durumlarının saptanması için 24 saatlik hatırlatma yöntemi ile biri egzersiz yapılan ve biri yapılmayan gün olmak üzere 2 günlük besin tüketim kayıtları çalışmanın başında, birinci ayda ve çalışma sonunda alınmıştır. Bireylerin bazı antropometrik ölçümleri (boy uzunluğu, vücut ağırlığı, biseps deri kıvrım kalınlığı, triseps deri kıvrım kalınlığı ve üst orta kol çevresi) alınmıştır. Vücut bileşimi BIA (Biyoelektrik İmpedans Analizi) aracılığı ile ölçülmüştür. Araştırma sonucundan elde edilen veriler SPSS paket yazılımından yararlanılarak uygun istatistiksel yöntemler ile değerlendirilmiştir. Bireylerin ortalama yaşı birbirine benzer olup, çoğunluğu üniversite mezunudur. Bireylerin ergojenik kullanım nedenleri arasında en yüksek oranı 'kas kütlesini artırmak' amacı ile kullananlar almıştır (%85,0). Bireylerin %50,0'si herhangi bir öneren olmadan bu destek ürünlerini kullanmaya başladığını belirtmiştir. En çok kullanılan ergojenik destekler arasında whey proteinleri bulunmaktadır (%95,0).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of ergogenic support on nutrition habits and body composition in adult males continuing sports center. A total of 40 male subjects aged 20-25 years, at least 3 times a week and at least 45 minutes for moderate physical activity, who were using ergogenic support (n = 20) and who did not use it (n = 20), were included in the study. Those who started to use ergogenic support voluntarily from these individuals formed the experimental group and those who did not use it formed the control group. The data of the study were taken face to face with the questionnaire. The questionnaire included questions about demographic information, general health information, use of ergogenic support, and nutrition habits. The 24-hour recall method for determined physical activity records and nutritional status was taken at the beginning, the first month and at the end of the study of two days of food consumption records, one of which was exercised and one was not. Some anthropometric measurements of individuals (body weight, height, triceps skin fold thickness, biceps skin fold thickness and upper middle arm circumference) were taken. Body composition was measured by BIA (Bioelectrical Impedance Analysis). The data obtained from the research were evaluated with appropriate statistical methods using SPSS packet software. The average age of individuals is similar, most of which are university graduates. The highest rate among the causes ergogenic use by individuals 'increasing muscle mass' aim received by users (85,0%). 50,0% of the individuals stated that they started to use these support products without any recommendations. The most commonly used ergogenic supports include whey proteins (95,0%). There was a significant difference between the baseline-first month, baseline-second month body weight measurements of the control group.