Bitlis ve çevresinin deprem bölgelendirme haritasının hazırlanması ve deneysel ivme azalım ilişkisinin kurulması
Preparation of earthquake zoning map of Bitlis and its vicinity and constitution of empirical acceleration attenuation relationships
  1. Tez No: 518765
  2. Yazar: MEHMET SAİT ERCEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BÜYÜKSARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tez çalışmasında ele alınan konu Bitlis ve çevresinin deprem bölgelendirme haritasının hazırlanması ve deneysel ivme azalım ilişkisinin kurulmasıdır. Çalışmada öncelikle deprem bölgelendirme haritalarının geçmişi ile ilgili bilgiler verilmiştir. Türkiye'de geçmişten günümüze kadar kullanılan deprem bölgelendirme haritaları ele alınmıştır. Bitlis ve çevresi deprem bölgeleri bakımından incelenmiş ve geçmiş deprem kayıtlarından elde edilen verilerden yararlanılarak Bitlis ve çevresi için yeni bir deprem bölgelendirme haritası oluşturulmuştur. Temel veri kaynağı olarak; AFAD Başkanlığı ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün deprem verileri, deprem dış odak dağılım lokasyon ve ivme kayıtları kullanılmıştır. Bölgede meydana gelmiş büyüklüğü beş ve üzeri olan depremler veri seti haline getirilerek deprem dış odak haritası oluşturulmuştur. Bu depremlerin her birinin oluşturduğu ivme kayıtları incelenerek, seçilen her bir deprem için çalışma alanındaki ilçe merkezlerinin zemin koşulları da dikkate alınarak ivme azalım hesabı yapılmıştır. Yapılan çalışma ile Bitlis ve çevresine ait deprem bölgelendirme haritası en güncel veriler kullanılarak ivme azalım ilişkisi çerçevesinde yeniden hazırlanmıştır. Böylece depremselliğin ortaya çıkarabileceği zararlara karşı Bitlis ve çevresi için güncellenmiş bir deprem bölgeleme haritası oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The topic covered in the thesis study is the preparation of the earthquake zoning map of Bitlis and its surroundings and the establishment of the relationship between experimental acceleration and decay. In the study, firstly the information about the history of earthquake zoning maps was given. Earthquake zoning maps used in the past to the present in Turkey are discussed. Bitlis and its vicinity have been examined in terms of earthquake zones and a new map of earthquake zones has been created for Bitlis and its vicinity by taking advantage of the data obtained from the previous earthquake records. As a basic data source; AFAD Presidency and Boğaziçi University Kandilli Observatory and Earthquake Research Institute earthquake data, earthquake external focus distribution location and acceleration records are used. An earthquake external focus map was created by transforming the earthquake data set that has reached the size of the region into five and over. The accelerometer records of each of these earthquakes were examined and acceleration reduction calculations were made for each selected earthquake taking into consideration the ground conditions of the district centers in the study area. The earthquake zoning map of Bitlis and its vicinity has been prepared again by being used the most updated data in the framework of acceleration reduction relation. Thus, an updated earthquake zoning map for Bitlis and its environs was created against the damages that the earthquake could cause.