İstanbul Güngören Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezine başvuran 30 yaş üstü obez kadınların beslenme durumları ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin saptanması
Determining the relationship between nutritional status and quality of life for obese women over 30 years old who made an appointment for Istanbul/Güngören Family Education Center
  1. Tez No: 518764
  2. Yazar: TUĞÇE SANCAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZERSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı İstanbul Güngören Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezine başvuruda bulunan 30 yaş üzerindeki obezitesi bulunan kadınların beslenme davranışları ile yaşam kaliteleri arasındaki bağlantıyı tespit etmektir. Araştırma 2018 senesinin Ocak ile Haziran ayları arasında 30 yaş üzerindeki kadınlara anket formu uygulanarak analiz edilmiştir. Çalışmada ilk olarak kavramsal açıklamalara yer verilmiş olup daha sonra uygulama yapılmıştır. Araştırmanın kavramsal bölümü beslenme ve beslenmenin önemi, obezite kavramına genel bakış, obezitenin ölçüm yöntemleri, obezitenin gelişimi ve dağılımı, yaşam kalitesi, yaşam kalitesini etkileyen faktörler ve beslenme durumlarının yaşam kalitesi üzerine etkisi gibi genel başlıklardan oluşmaktadır. Çalışma sonucunda bireylerin besin tüketim sıklıkları incelenmiş, beyaz ekmek, kırmızı et gibi besinlerin tüketimi fazla, balık ve kurubaklagiller tüketimleri az bulunmuştur. Çalışmada bireylerin belli değişkenlere göre yaşam kalitesi alt bileşen puanları SF-36 yaşam kalitesi ölçeği ile incelenmiştir. Bu form 36 maddeden oluşan ve 8 değişken içeren bir formdur. Bu ölçeğe göre kadınların BKI sınıflandırılmaları ile yaşam kaliteleri alt bileşen puan ortalamaları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. BKI arttıkça yaşam kalitesinin artmadığı sonucuna ulaşılmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose of this document is to identify the connection between nutrition habits and life quality of the female individuals over 30 who have obesity. Data has been collected in İstanbul Güngören Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezi. 50 obesity women who applied to İstanbul Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezi in Güngören, answers have been analysed in the coverage of this research. Study consisit of 2 parts, first conceptual explanation and in second part praxis has been done. Conceptual part contains, nutrition and importance of nutrition, general overview on obesity concept, measurement method of obesity, development and distribution and life quality, the factor that have impact on life quality and the impact of nutrition on life quality. In this study, frequency of food consumption of individuals are analysed, as a result it found out that consumption of white bread and meat are higher than standard however consumption of fish and legume are lower. As specific variables, the sub component points of inviduals's life quality was investigated with scale of SF-36 life quality in working.This is a form which includes 8 variables and comprise of 36 items. Result was arrived that, if BKI is increasing, life quality isn't increasing. In study, it also analysed the life quality subcomponents according to particular variables. No relation between life quality and BMI classification, alcohol consumption and frequency of nutrition, however smoking, skipping meals, and white bread consumption showed significant relation with the life quality subcomponents. Therefore, this study brought a benefit in order to improve the impact of nutrition in quality of life.