Geri devirli atık biyoreaktöründe arıtma çamurları ile evsel atıkların beraber depolanabilirliği ve depo gazı verimine etkisi
Effect of biogas production and codisposal of municipal solid waste and sewage sludge in a recirculated landfill bioreactor
  1. Tez No: 518792
  2. Yazar: GÜLŞAH DELİCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Atık depolama sahalarında, organik maddelerin ayrışması sonucunda yüksek kirlilikte sızıntı suları ve depo gazı emisyonları meydana gelmektedir. Depo gazı ağırlıklı olarak metan ve karbondioksit gazlarından oluşmaktadır. Metan gazı atık depolama sahalarında kontrol edilmesi zor bir gazdır. Bu nedenle günümüzde depo sahaları sızıntı suyu geri devri ile bir biyoreaktör gibi işletilmektedir. Böylece depo gazı kontrol altına alınarak bir enerji kaynağı olarak kullanılabilmektedir. Arıtma çamurunun atıkla beraber depolanması alternatif bir bertaraf yöntemidir. Arıtma çamurunun içeriğinde bulunan nem, besin maddeleri, organik madde ve mikroorgnizmalar biyolojik ayrışmayı ve depo gazı üretim verimini artırmaktadır. Gözenekli bir malzeme olan geotekstil, genellikle iki farklı tabakayı birbirinden ayırmak amacıyla ve atık depolama sahalarında geomembranı korumak amacıyla kullanılır. Aynı zamanda geotekstil malzemeler, biyofiltre olarak atıksu arıtımında da kullanılmaktadır. Bu çalışmada geotekstil malzeme biyofilm tutunma yüzeyi olarak kullanılmıştır. Geotekstil malzemenin ve arıtma çamurunun atıkların ayrışmasına ve oluşan depo gazının verimine etkisini incelemek amacıyla iki adet pilot ölçekli ve sızıntı suyu geri devirli simüle atık biyoreaktörü kullanılmıştır. Ayrıca kontrol amaçlı, geri devirsiz, arıtma çamuru ve geotekstil malzemesi olmadan, tipik bir depolama sahasına benzer bir biyoreaktör daha depo gazı verimini incelemek için kullanılmıştır. Kontrol reaktörüne (R-3) yağmursuyu ile sızıntı suyu oluştuğu varsayılarak bir miktar su eklenmiştir. Bu nedenle R-3 hızlı bir şekilde metanojenik safhaya ulaşmıştır. Geotekstil malzemeli ve arıtma çamuru içeren atık biyoreaktörü (R-2), diğer reaktöre kıyasla (R-1) daha çabuk metanojenik safhaya geçmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of organic waste decomposition in landfills, landfill gas and highly polluted leachate are generated. Landfill gas is mainly composed of methane and carbon dioxide gases. Methane gas cannot be easily controlled in landfills. Therefore, landfills are operated as bioreactors with leachate recirculation. Thus, landfill gas can be controlled and used as an energy source. Codisposal of sewage sludge with municipal solid waste is an alternative disposal method. Water content, nutrients, organic matter and microorganisms in the content of the treatment sludge increase the decomposition and landfill gas production efficiency. Geotextile is a porous material which is usually used for separation of two different layers and protection of geomembrane in landfills. On the other hand, geotextile materials are also used in wastewater treatment as biofilters. In this study, geotextile material was used as a biofilm media. Two simulated pilot-scale landfill bioreactors with leachate recirculation were used to investigate the effect of geotextile material and sewage sludge on waste decomposition and landfill gas production. Also, a control bioreactor similar to a conventional landfill without leachate recirculation, with no sewage sludge and geotextile material was used to investigate the landfill gas production efficiency. A quantity of water was added to the control reactor (R-3) assuming that leachate would occur with rain water. Thus, R-3 quickly reached the methanogenic phase. Landfill bioreactor equipped with geotextile material and sewage sludge (R-2) reached the methanogenic phase faster than the other reactor (R-1).