Modeling of non-linear effect in remote controlled stabilized gun systems
Uzaktan komutalı stabilize silah sistemlerinde lineer olmayan etkilerin modellenmesi
  1. Tez No: 518795
  2. Yazar: AHMET TATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BORA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Savunma sanayii teknolojik gelişimleriyle tüm dünyada en hızlı ilerleyen sektör konumundadır. Bugünün savaş alanlarında, otonom ve uzaktan yönlendirilebilen silahlar en gelişmiş silahlar olarak Kabul görmektedir. Bu çalışmada, uzaktan komuta edilen bir silah sisteminde kullanılan yönlendirme dişlilerinin esnek davranışlarının nişan alma kararlılığı üzerindeki etkileri incelenecektir. Malzeme esnekliğini inceleyebilmek için sistem ANSYS yazılımında modellenerek maksimum hareket açıklıklarındaki rijit ve esnek durum için kıyas yapılacaktır. Ardından sistemin gerçek koşullar altındaki davranışlarını inceleyebilmek için yedi serbestlik dereceli dört lastik tekerlekli ve dokuz serbestlik dereceli altı lastik tekerlekli aracın düşey dinamik etkileri MATLAB yazılımında benzetim edilecektir. Taret sistemi araçlar üzerine entegre edilerek, araçlar belirlenen engeller üzerinden geçerken PID kontrolcü ile stabilizasyon sağlanacaktır. Çalışmanın son adımında ANSYS yazılımında modellenen taret ile MATLAB yazılımında modellenen araçlar, MATLAB programı üzerinden haberleştirilerek benzetim yapılacaktır. Kurulan bu ANSYS bütünleşik MATLAB algoritması ile sistemin gerçek bir araç üzerindeki davranışları incelenecektir. Taret üzerinde oluşan araç titreşiminden kaynaklı pozisyon bozulmaları MATLAB'in yapay sinir ağları (Artificial Neural Network) ile kontrol edilerek, algoritmaya yapay zeka eklenecektir.
Özet (Çeviri)
The defense industry is the fastest growing sector with technological developments all over the world. Autonomous and remote controlled weapons are regarded the most advanced weapons in today's battlefields. In this study, the effects of the flexible behavior of the steering gears in the remote controlled weapons on the aiming precision will be investigated. System was modeled in ANSYS software for observing material flexibilities at maximum motion ranges. Analysis run for flexible and rigid material conditions and solutions were compared. The vertical dynamics of the seven degrees of freedom four wheels and nine degrees of freedom six wheels vehicles simulate in MATLAB software for creating a realize environment. Turret system will be integrated on the vehicles, and when vehicles pass on an obstacle, turret stabilization is provided with PID controller. The final step of the study, ANSYS turret model, and MATLAB vehicle model will be connected. Turret system behavior will be observed on the realized vehicles with this ANSYS integrated MATLAB algorithm. Disturbance on the turret caused by vehicle vibration will be controlled with MATLAB Artificial Neural Network Tool.