Farklı agregalara sahip lifsiz ve çelik fiber takviyeli harçların aşınma direnci ve mukavemet özellikleri
Abrasion resistance and strength properties of non-fibrous and steel fiber reinforced mortars with different aggregates
  1. Tez No: 519031
  2. Yazar: MUSTAFA KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN CANPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, farklı agrega türlerinin, üretilen PÇ harçlarının aşınma direnci, eğilme ve basınç dayanımı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla deneysel bir araştırma yapılmıştır. Atık döküm kumu ve kireçtaşı, standart kumun yerine ikame edilmiştir. Sözü edilen prosedür, liflerin amaçlanan testler üzerindeki etkisini incelemek için çelik lif takviyeli ve takviyesiz numuneler üretilmesi ile oluşturulmuştur. Elde edilen sonuçlar, fiber takviyesi ve atık döküm kumunun birlikte kullanılmasının oluşan bağ matrisin özelliklerinin iyileştirilmesinde faydalı olduğunu kanıtlanmıştır. 3. seri, mukavemet özellikleri ve aşınma direnci açısından en iyi sonuçları vermiştir. Ayrıca, kireçtaşı agregalarına sahip karışımlar, kontrol numunesine kıyasla daha iyi bir performans sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an experimental investigation was carried out to study the effect of using different aggregates on the abrasion resistance, flexural and compressive strengths of the manufactured OPC mortars. Waste foundry sand and calcareous limestone were used as a partial replacement with the standard sand. The aforementioned procedure was conducted with and without the reinforcement of steel fibers in order to inspect the significance of fibers on the intended tests. Results revealed the fact that using fiber reinforcement and waste foundry sand together proved to be in benefit of improving the characteristics of the resulted matrix. MIX 3 yielded the best results in terms of strength properties and abrasion resistance. Moreover, the mixes with limestone aggregates presented a better performance when compared to the control specimen.